Hosting Magento to zwykle poważna inwestycja – w końcu na omawianej platformie prowadzone są zwykle duże i rozbudowane sklepy. Potrzebują one zatem odpowiedniego fundamentu, na którym mogą sprawnie funkcjonować. Z tego powodu musisz dobrze zastanowić się nad wyborem serwera. W tym artykule porównamy ze sobą dwie jakościowe opcje – serwer dedykowany oraz VPS. Dowiesz się, jak one funkcjonują, czym się różnią oraz na który z nich się zdecydować.
VPS to skrót od virtual private server (wirtualny serwer prywatny). Z technicznego punktu widzenia stanowi on coś dokładnie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Dalej dzielisz zasoby z innymi użytkownikami, jednak są one przydzielone wyłącznie do Ciebie.
Rozważmy następujący przykład. Serwer ma dyspozycji 64 GB RAM-u, a Tobie przydzielono 8 GB RAM-u z nich. Najważniejsze jest jednak to, że owe 8 GB należy do Ciebie. Nie zostaną one „podebrane” dla innego użytkownika, który chwilowo ma właśnie duże zapotrzebowanie na RAM, jak może to mieć miejsce w przypadku serwerów współdzielonych. Jest tak w wyniku zastosowania narzędzia hypervisor, które pozwala na tworzenie wirtualnych maszyn dla poszczególnych użytkowników.
VPS można przyrównać do mieszkania w bloku – nie posiadasz na własność oczywiście całego budynku, jednak Twój lokal należy wyłącznie do Ciebie.
Jeśli zakupujesz hosting dedykowany Magento, otrzymujesz na własność cały, fizyczny serwer, który jest przeznaczony dla Twojego użytku. W ten sposób otrzymujesz maksymalną kontrolę nad tym, jak wygląda i funkcjonuje fundament Twojej strony, zarówno jeśli chodzi o software, jak i hardware. Przykładowo, możesz wybrać, czy chcesz korzystać z procesorów AMD lub Intela i w dowolnym momencie je wymienić.
Wróćmy do poprzedniej analogii – serwer dedykowany to odpowiednik zakupu własnego domu. Wchodzisz wtedy w całkowite posiadanie budynku, dzięki czemu możesz w pełni go modyfikować, przeprowadzając np. gruntowny remont.
Istnieją oferty hostingu Magento, które brzmią podobnie do VPS lub serwera dedykowanego, jednak znacząco się od nich różnią. Oto dwa przykłady:
Przejdźmy zatem do porównania ze sobą VPS oraz hostingu dedykowanego.
Plany VPS są zdecydowanie tańsze i wynika to z prostego powodu – z jednej maszyny dostawca może obsługiwać wiele klientów. W przypadku serwera dedykowanego na własność otrzymuje go tylko jeden nabywca.
Ceny hostingu dedykowanego potrafią osiągnąć bardzo wysokie pułapy. Podczas gdy koszty VPS w skali miesiąca oscylują w okolicy 10-200 złotych netto, tak druga opcja zaczyna się zwykle od 80 złotych i potrafi przekroczyć nawet 2 500 złotych.
Jeśli planujesz dużą ekspansję na rynku e-commerce, skalowanie hostingu Magento jest bardzo ważne. W przypadku VPS proces ten jest znacznie łatwiejszy, gdyż wszystkie technikalia związane z przydzielaniem dodatkowych zasobów spoczywają na dostawcy.
Jeśli dysponujesz serwerem dedykowanym, rozbudowanie go o nowe zasoby to złożone zadanie. Musisz nie tylko dobrać odpowiednie podzespoły, ale i je zamontować oraz mieć na uwadze to, aby cały proces nie wpłynął negatywnie na dotychczasowe funkcjonowanie strony.
Oczywiście, jak już wspomniano wcześniej, serwer dedykowany pozwala na większą swobodę podczas dobierania podzespołów i jest on jedynym wyjściem, jeśli potrzebujesz naprawdę wydajnej maszyny. Zarządzanie nim wiąże się za to z odpowiedzialnością.
VPS i dedykowany serwer to rozwiązania zdecydowanie bardziej bezpieczne niż hosting współdzielony czy inne opcje. Jak jednak wypadają w porównaniu między sobą?
Hosting dedykowany zyskuje dużą przewagę, gdyż tak naprawdę funkcjonuje jako samotna jednostka. Jakiekolwiek ataki na inne strony w żaden sposób nie odbijają się na tym, co może stać się u Ciebie. Z drugiej strony niektórzy eksperci są zdania, że biznesowe dane są bezpieczniejsze w wirtualnym środowisku (czyli takim, które zapewnia VPS). W tym aspekcie musisz zatem samemu przeanalizować za i przeciw, aby zdecydować, co będzie najlepsze dla Ciebie.
Na co zatem się zdecydować? Dla wielu użytkowników droższe plany VPS będą w sam raz, jeśli chodzi o wydajność. Ich zaletą jest także bardziej przystępna cena i łatwiejsza obsługa.
Jeśli jednak potrzebujesz maksymalnej ilości zasobów i masz odpowiedni budżet oraz specjalistów do zarządzania infrastrukturą hostingu, serwer dedykowany to najlepsza opcja.