Hosting Magento – serwer dedykowany czy VPS?

No Comments

Hosting Magento to zwykle poważna inwestycja – w końcu na omawianej platformie prowadzone są zwykle duże i rozbudowane sklepy. Potrzebują one zatem odpowiedniego fundamentu, na którym mogą sprawnie funkcjonować. Z tego powodu musisz dobrze zastanowić się nad wyborem serwera. W tym artykule porównamy ze sobą dwie jakościowe opcje – serwer dedykowany oraz VPS. Dowiesz się, jak one funkcjonują, czym się różnią oraz na który z nich się zdecydować.

Hosting Magento – czym jest VPS?

VPS to skrót od virtual private server (wirtualny serwer prywatny). Z technicznego punktu widzenia stanowi on coś dokładnie pomiędzy hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Dalej dzielisz zasoby z innymi użytkownikami, jednak są one przydzielone wyłącznie do Ciebie.

Hosting Magento – serwer dedykowany czy VPS?
Hosting Magento – serwer dedykowany czy VPS?

Rozważmy następujący przykład. Serwer ma dyspozycji 64 GB RAM-u, a Tobie przydzielono 8 GB RAM-u z nich. Najważniejsze jest jednak to, że owe 8 GB należy do Ciebie. Nie zostaną one „podebrane” dla innego użytkownika, który chwilowo ma właśnie duże zapotrzebowanie na RAM, jak może to mieć miejsce w przypadku serwerów współdzielonych. Jest tak w wyniku zastosowania narzędzia hypervisor, które pozwala na tworzenie wirtualnych maszyn dla poszczególnych użytkowników.

VPS można przyrównać do mieszkania w bloku – nie posiadasz na własność oczywiście całego budynku, jednak Twój lokal należy wyłącznie do Ciebie.

Hosting Magento – czym jest serwer dedykowany?

Jeśli zakupujesz hosting dedykowany Magento, otrzymujesz na własność cały, fizyczny serwer, który jest przeznaczony dla Twojego użytku. W ten sposób otrzymujesz maksymalną kontrolę nad tym, jak wygląda i funkcjonuje fundament Twojej strony, zarówno jeśli chodzi o software, jak i hardware. Przykładowo, możesz wybrać, czy chcesz korzystać z procesorów AMD lub Intela i w dowolnym momencie je wymienić.

Wróćmy do poprzedniej analogii – serwer dedykowany to odpowiednik zakupu własnego domu. Wchodzisz wtedy w całkowite posiadanie budynku, dzięki czemu możesz w pełni go modyfikować, przeprowadzając np. gruntowny remont.

Bądź w stanie rozpoznać inne typy hostingu!

Istnieją oferty hostingu Magento, które brzmią podobnie do VPS lub serwera dedykowanego, jednak znacząco się od nich różnią. Oto dwa przykłady:

  • Hosting w chmurze – praktyka hostowania witryny na grupie połączonych ze sobą serwerów, a nie na jednym z nich. Zaletą takiego rozwiązania jest niezawodność – nawet jeśli zasoby jednego fizycznego serwera staną się niedostępne, ich rolę może szybko przejąć zupełnie inna jednostka. Hosting w chmurze jest preferowany przez duże korporacje i aplikacje webowe, jednak w przypadku e-commerce nie jest wyjątkowo przydatny.
  • Managed hosting (semi-dedicated hosting) – rozwiązanie to funkcjonuje podobnie jak hosting współdzielony, jednak nie wiąże się z tak dużymi ograniczeniami. Oczywiście dalej daleko mu do serwera dedykowanego.

Przejdźmy zatem do porównania ze sobą VPS oraz hostingu dedykowanego.

Serwer dedykowany vs VPS – koszt

Plany VPS są zdecydowanie tańsze i wynika to z prostego powodu – z jednej maszyny dostawca może obsługiwać wiele klientów. W przypadku serwera dedykowanego na własność otrzymuje go tylko jeden nabywca.

Ceny hostingu dedykowanego potrafią osiągnąć bardzo wysokie pułapy. Podczas gdy koszty VPS w skali miesiąca oscylują w okolicy 10-200 złotych netto, tak druga opcja zaczyna się zwykle od 80 złotych i potrafi przekroczyć nawet 2 500 złotych.

Serwer dedykowany vs VPS – zasoby i skalowalność

Jeśli planujesz dużą ekspansję na rynku e-commerce, skalowanie hostingu Magento jest bardzo ważne. W przypadku VPS proces ten jest znacznie łatwiejszy, gdyż wszystkie technikalia związane z przydzielaniem dodatkowych zasobów spoczywają na dostawcy.

Jeśli dysponujesz serwerem dedykowanym, rozbudowanie go o nowe zasoby to złożone zadanie. Musisz nie tylko dobrać odpowiednie podzespoły, ale i je zamontować oraz mieć na uwadze to, aby cały proces nie wpłynął negatywnie na dotychczasowe funkcjonowanie strony.
Oczywiście, jak już wspomniano wcześniej, serwer dedykowany pozwala na większą swobodę podczas dobierania podzespołów i jest on jedynym wyjściem, jeśli potrzebujesz naprawdę wydajnej maszyny. Zarządzanie nim wiąże się za to z odpowiedzialnością.

Serwer dedykowany vs VPS – bezpieczeństwo

VPS i dedykowany serwer to rozwiązania zdecydowanie bardziej bezpieczne niż hosting współdzielony czy inne opcje. Jak jednak wypadają w porównaniu między sobą?

Hosting dedykowany zyskuje dużą przewagę, gdyż tak naprawdę funkcjonuje jako samotna jednostka. Jakiekolwiek ataki na inne strony w żaden sposób nie odbijają się na tym, co może stać się u Ciebie.
Z drugiej strony niektórzy eksperci są zdania, że biznesowe dane są bezpieczniejsze w wirtualnym środowisku (czyli takim, które zapewnia VPS). W tym aspekcie musisz zatem samemu przeanalizować za i przeciw, aby zdecydować, co będzie najlepsze dla Ciebie.

Hosting Magento – podsumowanie

Na co zatem się zdecydować? Dla wielu użytkowników droższe plany VPS będą w sam raz, jeśli chodzi o wydajność. Ich zaletą jest także bardziej przystępna cena i łatwiejsza obsługa.

Jeśli jednak potrzebujesz maksymalnej ilości zasobów i masz odpowiedni budżet oraz specjalistów do zarządzania infrastrukturą hostingu, serwer dedykowany to najlepsza opcja.

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko