Wielu osobom wydaje się, że prowadzenie sklepu internetowego to bułka z masłem. Najczęściej takie zdanie mają ci, którzy z e-handlem mieli dotychczas do czynienia tylko jako klienci. Prawda jest taka, że decyzja o założeniu e-sklepu powinna być przemyślana, nie jest to bowiem tak łatwe jak się wydaje. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, aby ograniczyć sobie kłopotów. Jak ułatwić sobie życie prowadząc sklep internetowy? Poniżej kilka propozycji.
Owszem, są to koszty, ale jeżeli prowadzi się biznes to koszty pojawią się zawsze. Warto jednak mieć świadomość, że w razie problemu nie zostaniemy z nim sami. To bardzo prosty sposób na uniknięcie stresu i ograniczenie potencjalnych strat. Należy zatem zadbać o współpracę z firmą, która w przypadku awarii profesjonalnie zajmie się naszą witryną. Jeżeli mamy postawiony sklep na jednej z platform e-commerce (WordPress, PrestaShop itd.) wówczas najczęściej wykupując abonament dla naszej domeny mamy również dostęp do pomocy technicznej. Tam należy się kierować, jeżeli zauważymy, że coś jest nie tak. W przypadku usterki mamy prawo oczekiwać, że otrzymamy szybką i skuteczną pomoc.
Zatrudnienie profesjonalnej agencji SEO może przynieść naszemu e-sklepowi ogromne zyski a nam spokojną głowę. Nie musimy się bowiem martwić o ruch na stronie i o to, czy nasza marka jest rozpoznawalna – jeżeli agencja będzie na wysokim poziomie to z pewnością zadbają o nasz wizerunek w Internecie. Wówczas my musimy tylko obsługiwać zamówienia i starać się o to, aby klienci byli z nich zadowoleni. Nie musimy natomiast stresować się tym, czy w ogóle będziemy mieli jakichś klientów. Odpowiednie SEO, a w tym dobrze przygotowane treści na naszej witrynie, z pewnością zachęcą wiele osób do skorzystania z naszych usług.
Ten model sprzedaży całkowicie ułatwia sprawę. Nie potrzebujemy bowiem magazynu, nie musimy nic pakować ani wysyłać. Wystarczy zadbać o to, aby oferta i strona były interesujące i przyciągały klientów. Następnie zbieramy zamówienia i wysyłamy je do dostawcy. Od tej chwili to on odpowiada za dostarczenie towaru. Dropshipping ma jednak także wady – jeżeli dostawca wyśle uszkodzony towar bądź wysyłka trwa zbyt długo to my jesteśmy obarczani za to odpowiedzialnością. Taki model e-sklepu przynosi również nieco mniejsze zyski, nie możemy bowiem nałożyć zbyt wysokiej marży, gdyż produkty będą za drogie i nie znajdziemy na nie klientów. Użytkownicy wybiorą wówczas zakupy u konkurencji, która ma podobne bądź takie same towary w niższej cenie.
Warto zadbać o swój wizerunek w sieci. Jednym z takich sposobów jest branie udziału w dyskusjach a temat naszego sklepu. Warto także odpowiadać na komentarze osób, które pytają o polecenia produktów na różnych forach bądź w social mediach (oczywiście tylko wtedy, kiedy posiadamy produkty, których dotyczy dyskusja w asortymencie sklepu i możemy je zaoferować potencjalnemu klientowi). Ciężko jest jednak każdego dnia przeczesywać Internet w poszukiwaniu takich tematów. Dlatego warto poszukać aplikacji, które zrobią to za nas i wyślą powiadomienie za każdym razem, gdy nazwa naszej firmy pojawi się w dyskusji.
Powiedzieć, że prowadzenie sklepu internetowego to nic trudnego to tak jakby uznać, że wejście na szczyt Mont Everest w zimie nie jest ryzykowne. Na szczęście można to sobie odrobinę ułatwić i naprawdę warto to zrobić.