Marketing lokalny – o co w nim chodzi?

No Comments

Reklama lokalna to prosty przepis na sukces kiedy prowadzimy sklep opierający swoją działalność o wykonywanie usług jedynie w konkretnym rejonie. To samo z resztą dotyczy sklepów stacjonarnych. Najprościej rzecz ujmując – w przypadku prowadzenia działań na określonym rynku warto rozważyć marketing lokalny. Ograniczy on koszty związane z reklamą, jednocześnie trafiając celnie w grupę osób, która może być realnie zainteresowana produktem albo usługą przez nas oferowaną.

Marketing lokalny, czyli celny strzał

Czym właściwie jest taka reklama? To prowadzenie działań mających na celu wypromowanie marki bądź firmy na określonym rynku. Przykładowo: posiadając restaurację we Wrocławiu nie mamy potrzeby, aby reklamować się w Zielonej Górze, Warszawie albo Zakopanem. Wystarczy reklama, która dotrze do osób przebywających we Wrocławiu oraz okolicach, bo to są nasi realni klienci.

Jak się do tego zabrać?

Skoro wiemy już czym jest marketing lokalny to warto poznać również jego metody. Jedną z nich jest z pewnością utworzenie wizytówki naszej firmy na mapach Google. To pozwoli naszym klientom na szybszy i łatwiejszy dostęp do danych teleadresowych naszej firmy. Możemy zaznaczyć na mapie lokalizację, co z pewnością będzie sporym ułatwieniem dla osób poszukujących usług bądź produktów będących przedmiotem naszej działalności. Kolejnym sposobem może być wykorzystanie reklam o zasięgu lokalnym zarówno w Google jak i w mediach społecznościowych. Ustawienie lokalizacji przy wykupieniu pakietu Google Ads jest świetnym sposobem na promowanie biznesu na określonym rynku. Dobrze sprawdzą się też ogłoszenia wystawiane na lokalnych portalach oraz branie udziału w okolicznych inicjatywach. Bardzo popularne, ale również skuteczne jest także zdobywanie pozytywnych opinii od klientów, np. lokalnych przewodników. Są to użytkownicy, którzy korzystając z oferty naszej firmy mogą wystawić opinię widoczną w Google. Wysoka ocena naszej działalności przekłada się na popularność marki i pozyskiwanie nowych klientów.

O czym warto pamiętać?

Reklama nastawiona na klientów znajdujących się w okolicy może przynieść ogromne efekty niewielkim kosztem. Jednak, aby tak było wciąż powinniśmy zadbać o sensowny plan kampanii. Wykupując reklamy Google Ads trzeba pamiętać o sprawdzeniu konkurencji i wybraniu odpowiednich słów kluczowych. Biorąc udział w akcjach lokalnych musimy zaprezentować nasz biznes z jak najlepszej strony. Natomiast, aby zyskać pozytywne opinie konieczna jest wysoka jakość oferowanych usług i produktów. Wówczas marketing lokalny będzie bardzo skuteczny i trwały. Efektem nie będzie jedynie to, że ludzie dowiedzą się o naszej firmie, ale również z nami zostaną jako nasi stali klienci.

Marketing lokalny to doskonały sposób na niedrogą i trafną reklamę, która może przynieść realne korzyści naszemu biznesowi. Marka zaczyna być widoczna i znana wśród osób, które faktycznie mogą być zainteresowane skorzystaniem z usług, które oferujemy. Pozwala to na pozyskanie klientów i odnotowanie wzrostu sprzedaży, a co za tym idzie – rozwój firmy. Tak wiele możemy zyskać niewielkim nakładem finansowym. Czy się opłaca? Odpowiedź jest prosta, czyż nie? 😉

Komentarz eksperta

Optymalizując stronę firmy pod kątem wyszukiwania lokalnego możesz nawiązać kontakt z konkretną grupą klientów, poszukujących oferowanych przez Ciebie produktów lub usług we właściwym czasie i miejscu.

Obecnie algorytm Google wykorzystuje lokalizację osoby wyszukującej do obsługi odpowiednich lokalnych firm. Oznacza to, że firma ma większe szanse na wyeliminowanie nielokalnych konkurentów poprzez lokalne SEO.

Jeśli kierujesz reklamy na lokalne słowa kluczowe, przekonasz się, że jest to łatwiejsze do osiągnięcia. Dzieje się tak, ponieważ marketing lokalny to nie tylko oznaczanie słów kluczowych związanych z lokalizacją w opisach produktów i nazwach. Chodzi o bardziej ukierunkowane podejście do odbiorców i robienie tego w sposób, który wydaje się bardziej osobisty.

Marki każdej wielkości powinny korzystać z lokalnego marketingu. Marketing lokalny wykorzystuje narzędzia, taktyki i strategie ułatwiające przekształcenie lokalnego ruchu w sprzedaż, zarówno online jak i stacjonarnie.


Gościnna wypowiedz specjalisty SEO z firmy AFTERWEB

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko