W poniższym wpisie postaramy się obalić najpopularniejsze hity i mity, które narosły wokół samodzielnego budowania pozycji słów kluczowych w wyszukiwarce Google. Zanim jednak przejdziemy do poradnika przytoczę cytat z najdłuższego artykułu o pozycjonowaniu w internecie. Jest tam ciekawie poruszony temat pozycjonowania w domowym zaciszu na własną rękę.
Samodzielne pozycjonowanie strony internetowej wbrew pozorom wcale nie jest takim prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. W dzisiejszych czasach pozycjonowanie samemu wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i sporego doświadczenia, ale również czasu, którego prawie zawsze brakuje przedsiębiorcom. Poniższe powody nie powinny Cię zniechęcać do samodzielnego pozycjonowania, ale powinieneś poznać ryzyka i zagrożenia. Nie znając ryzyka w pozycjonowaniu lepiej zlecić działania SEO dla dobrej firmy pozycjonerskiej.
Dlaczego samodzielne SEO może być często w ogólnym rozrachunku nieskuteczne? Postaramy się to sprawdzić!
1. W internecie jest wszystko, zaś samodzielne pozycjonowanie strony to żaden problem
Wiele osób wychodzi z założenia, że w internecie znajdziemy wszystko. Wszystko, to znaczy również to, co przyda nam się do przeprowadzenia procesu budowania pozycji strony w Google. W tym stwierdzeniu jest ziarno prawdy, ponieważ porady we wpisach udzielane przez specjalistów z branży SEO są dostępne na szeroką skalę i bywają chętnie wykorzystywane przez internautów. Niestety, będąc początkującą osobą w tej materii, nie będziemy potrafili „wyłuskać” najważniejszych informacji dotyczących skutecznego pozycjonowania stron. Zwykle wiedza dostępna na filmikach instruktażowych jest mocno okrojona. Nic w tym dziwnego – pracownicy z branży SEO zarabiają całkiem dużo i nie koniecznie chcą, aby ta wiedza była ogólnodostępna. No bo… Po co robić sobie konkurencję? Choć w polskiej branży SEO od jakiegoś czasu dostrzegalny jest pozytywny trend. Brawo! Warto pamiętać, że wiedza z SEO bardzo szybko się deaktualizuje, np: techniki budowania linków w 2011 były zgoła inne od dzisiejszych praktyk związanych z pozyskiwaniem mocnych linków SEO. Zatem nieświadome korzystanie z nieaktualnych poradników może doprowadzić do kar Google, czy spadków widoczności organicznej.
Nawet jeśli uda nam się uzyskać odpowiednie instrukcje i poznamy sposoby optymalizacji i pozycjonowania stron, to możemy mieć problemy związane z wdrożeniem ich w życie. Nie każdy bowiem posiada umiejętności związane z budowaniem stron internetowych, nie musimy być specjalistami od wyszukiwania najlepszych fraz kluczowych czy znać wszystkie najważniejsze zasady działania wyszukiwarek internetowych. Wiedza, nawet jeśli ją posiądziemy, nie będzie mogła zostać w pełni przez nas wykorzystana, ze względu na mocno okrojone kompetencje, brak czasu i doświadczenia, które przychodzi wraz ze żmudnym powtarzaniem działań pozycjonerskich.
2. Po co płacić, jak można to mieć za darmo… Pozycjonowanie strony samemu nic nie kosztuje!
To nie do końca prawda. Nawet jeśli zdecydujemy się podjąć samodzielną kampanię SEO, to będziemy musieli się liczyć z kosztami związanymi z m.in. tworzeniem treści, inwestowaniem w artykuły sponsorowane i linki. Nie bez znaczenia będzie także optymalizacja strony internetowej i koszty utrzymania jej widoczności w sieci. Możemy to zrobić sami. Za wdrożenie jakichkolwiek działań pozycjonerskich zawsze zapłacimy…. jeśli nie pieniędzmi – to kosztownym czasem.
Korzystając z usług profesjonalnego pozycjonera możemy mieć pewność, że wykorzysta on nie tylko pełnię umiejętności, ale także swoje działania poprze szczegółowymi analizami, sporządzonymi za pomocą kosztownych programów i narzędzi SEO. Darmowe wersje demonstracyjne aplikacji, z których będziemy korzystać, nie przyniosą zadowalającego efektu, ponieważ będą to programy o bardzo zakrojonej funkcjonalności. Zakup drogich narzędzi SEO typu Ahrefs może okazać się nieopłacalną inwestycją tylko dla 1 domeny. Do tego wszystkiego jeszcze dochodzą umiejętności związane z obsługą narzędzi SEO w stopniu średnio zaawansowanym, które przychodzą wraz z czasem.
Mówiąc wprost – usługi pozycjonera SEO będą kompleksowe, tj. zawierające wiele płatnych czynności razem. Znacznie lepiej jest skorzystać z usług pozycjonera, który sam zainwestował w drogi sprzęt, programy, zaplecze SEO i wiedzę. Indywidualne podejście jest w tym kontekście po prostu nieopłacalne. Narzędzia pozycjonerskie są zwykle drogie – podobnie jak programy dla lekarzy, statystyków czy prawników. Są zarezerwowane dla wąskiej grupy osób, dla której są nieocenioną pomocą w pracy. Dodatkowo, nie mamy żadnej pewności, czy korzystając ze specjalistycznej wiedzy jesteśmy w stanie wykorzystać ją nader skutecznie. A koszty przez nas poniesione nie będą podlegały zwrotowi.
Na zakończenie tego mitu polecam obejrzeć poradnik: Czym jest tanie pozycjonowanie i dlaczego usługa SEO nie jest darmowa!
Źródło: https://projektmarketing.pl/
3. Doświadczenie nie jest potrzebne – lepiej zrobię to sam!
Myli się ten, który sądzi, że suma doświadczeń i osiągnięć jest nic nie warta. To właśnie specjaliści z branży SEO, którzy mają największy staż i najwięcej zadowolonych klientów na koncie, są najbardziej rozchwytywanymi jednostkami w branży SEO. Budowanie pozycji pozycjonera jest procesem żmudnym, podobnym nieco do stawiania domu. Na początku musimy postawić fundament, jakim jest szkoła, szkolenia i zdobywanie wiedzy z SEO. Następnie, bardzo uważnie, stawia się konstrukcję budynku, pamiętając o podstawowych instrukcjach dotyczących m.in. procesów technologicznych. Podobnie jest w internecie, tutaj swoją pozycję buduje się mozolnie, niemalże w zwolnionym tempie i wyjątkowo ostrożnie, aby uniknąć kar Google. W tym miejscu nie ma czasu na pośpiech, który nigdy nie będzie sojusznikiem dobrego specjalisty SEO. Kiedy mamy postawiony niemal cały dom, wraz z dachem, czas na prace wykończeniowe – to alegoria dotycząca szkoleń, udoskonalania umiejętności pozycjonera, szlifowania jego przydatnych cech.
Pominięcie któregoś z etapów zaowocuje katastrofą budowlaną. Nikt w krótkim czasie nie staje się mistrzem w swojej dziedzinie. Stąd też nie warto rzucać się „z motyką na słońce” i próbować swoich sił w pozycjonowaniu strony firmowej po przerobieniu jednego darmowego czy płatnego kursu SEO. Co prawda istnieją artykuły czy szkolenia pt. „pozycjonowanie strony samemu” czy „darmowe programy do pozycjonowania stron”, jednakże tego typu historie dotyczą jednostek dysponującym czasem na naukę i praktykowanie SEO każdego dnia. Aby upewnić się co do zasadności skorzystania z usług pozycjonera sprawdźmy jego portfolio, porozmawiajmy z nim bezpośrednio. Nic nie działa tak motywująco i przekonywająco jak bezpośredni kontakt z osobą, która jest chętna pomóc nam w skutecznym działaniu. My, jako sprawni właściciele sklepów czy początkujący przedsiębiorcy, zorientujemy się, że doświadczenie jest jedną z najważniejszych kwestii w branży SEO. Bez znajomości zasad działania algorytmów, sposobów na reklamę, umiejętności analizy konkurentów nie mamy szans na przeskoczenie konkurencji, która zapewne już korzysta z usług agencji SEO.
4. Korzystałem z usług pozycjonera, ale okazał się nieskuteczny. Efektów brak, więc zdecyduję się na samodzielne pozycjonowanie strony
To częste doświadczenie nie tylko małych, ale i dużych przedsiębiorców. Faktem jest, że proces pozycjonowania nie jest błyskawiczny. To długofalowe, strategiczne działania, mocno rozłożone w czasie. Efekty nie przychodzą po miesiącu czy dwóch, ale po około 6-12 miesiącach. Dlatego też pozycjonerzy wykorzystują narzędzia SEO, które mają na celu określić skuteczność pozycjonowania w danym miesiącu. Paradoksem pozycjonowania jest możliwość zaistnienia efektu odwrotnego do planowanego, tj. zmniejszenia ekspozycji strony i spadku jej pozycji w wyszukiwarkach. Doświadczony pozycjoner rozpozna przyczynę i podejmie działania w celu poprawienia pozycji, a także postara się usunąć powstające nieprawidłowości i błędy. Brak natychmiastowych efektów pracy może skutecznie zniechęcić zleceniodawcę, który zrezygnuje z profesjonalnych usług pozycjonerskich i zdecyduje na pozycjonowanie strony samemu. Niestety, w takim przypadku efekty raczej nie poprawią się, a co gorsza, nieudolne amatorskie pozycjonowanie może przyczynić się do nakładania kar Google na witrynę. Specjalista SEO bierze „wszystko na siebie”. W związku z czym zapłacimy za usługę oraz będziemy zobligowani do ponoszenia comiesięcznych kosztów, związanych z bezpośrednimi działaniami pozycjonerskimi, jednakże tym samym oddalamy od siebie zagrożenie po pierwsze – karami, a po drugie – znaczącą utratą pozycji swojego serwisu w wyszukiwarkach.
Przy okazji warto zaznaczyć, że na polskim rynku istnieją mniej uczciwe agencje SEO, więc trzeba posiadać umiejętności, aby wybrać dobrą firmę do współpracy opartej na transparentnych działaniach.
5. Nikt z moich konkurentów nie korzysta z pozycjonowania stron internetowych.
Nie mamy pewności, czy tak jest, póki tego dokładnie nie sprawdzimy. Jeśli strony internetowe naszej konkurencji mają lepszą pozycję i pojawiają się wyżej w wynikach wyszukiwań, możemy być niemal pewni, że nas uprzedzono. Tak, to przesądza o tym, że nasi konkurenci korzystają już z usług pozycjonerskich i to z całkiem dobrym skutkiem. Być może tego nie zauważyliśmy, ponieważ nie dysponujemy wystarczającymi narzędziami SEO do przeanalizowania swojej konkurencji lub brakuje wiedzy w tym temacie. Specjalista SEO jedną z pierwszych czynności, jakich się podejmie, będzie dokładna, skrupulatna analiza rynkowa. Pozycjoner wykona audyt SEO, dzięki któremu będzie możliwe m.in. określenie poziomu konkurencji, konieczności podjęcia konkretnych działań oraz technik i metod pozycjonowania, jakie powinny zostać zastosowane w przypadku tej konkretnej strony www. Dobra analiza konkurencji to także możliwość rzetelnej wyceny pozycjonowania, bowiem istotną rolą w budowaniu pozycji odgrywa link-building. Jeżeli konkurencja od kilku lat pozyskuje mocne linki SEO, a Twój biznes dopiero startuje – możesz być pewien, że trzeba zainwestować więcej pieniędzy w marketing słów kluczowych. Warto pamiętać, że decydując się na samodzielne pozycjonowanie strony świadomie rezygnujemy z „benefitów” i wartości dodanych, towarzyszących pracy profesjonalisty z branży SEO.
2 Comments
Nie możemy walczyć z klientami i narzucać im na siłę swoich usług. Czasami musimy udowadniać klientowi, który sam się do nas zgłasza, że nasze usługi są mu potrzebne. Zastanawiałem się, czym to jest spowodowane. Może niewiedzą? A może tak jak w punkcie czwartym opisałeś – klient miał doświadczenie z kimś niekompetentnym albo działania po prostu trwały zbyt krótko, dlatego nie było efektów. Klienci muszą zrozumieć, że pozycjonowanie to długofalowa praca. Nie uzyskamy oczekiwanych efektów, jeżeli będziemy zlecać zadania jednorazowo bądź na bardzo krótki okres czasu. Jeżeli już wybierzemy odpowiedniego SEOwca to trzeba mu zaufać i pozwolić działać. Jeżeli chodzi o punkt piąty to tutaj też nasuwa mi się takie pytanie, kto z konkurencji przyzna się do działań marketingowych, jeśli przynoszą mu one zyski? Mało kto… 😉
Da się wszystko oczywiście, jak się ma – czas, narzędzia, wiedzę nawet bazy czy znajomości – a jak wiemy na pozycjonowanie trzeba poświecić dużo czasu i pieniędzy, a efekty mogą pojawić się za kilka lat… wielu próbowało, nie wielu dotarło…