Metod promocji produktów i usług jest bardzo wiele. Sam marketing internetowy oferuje ogromne możliwości – od SEO, poprzez Google Ads aż po bardziej kreatywne formy reklamy, takie jak Digital PR czy Viral Marketing. Jakie są działania z nim związane i czy jest skuteczny? Postaramy się odpowiedzieć poniżej.
To bardzo dyskretna, a jednocześnie niesamowicie skuteczna metoda reklamy. Polega na tym, że użytkownicy sami wysyłają między sobą tzw. Virale. Są to najczęściej filmiki rozrywkowe, zawierające ciekawe treści, jednocześnie będące kampanią marketingową firmy, produktu bądź usługi. Niektóre z nich są stworzone specjalnie na potrzeby promocji a inne powstają niekomercyjnie. Te drugie z łatwością zdobywają zaufanie użytkowników i popularność w sieci. Virale, które są mniej dyskretne i ewidentnie są stworzone na potrzeby marketingowe, muszą być natomiast naprawdę interesujące. W innym przypadku kampania może nie przynieść tak spektakularnych efektów.
Dobrze zrobiony Viral jest bardzo opłacalny. W krótkim czasie dociera do ogromnej ilości osób. Kosztem jaki trzeba ponieść jest stworzenie dobrej reklamy i wypuszczenie jej w „świat Internetu”. Później czekamy na efekty. Jeżeli film jest dostatecznie dobry podbije serca użytkowników i będzie lawinowo przekazywany dalej. Może stać się nawet kultowy i trwać w pamięci ludzi przez długie lata. Warunkiem opłacalności jest jednak to, aby Viral był naprawdę przemyślany i „na czasie” tak, aby odbiorcy zachwycili się przekazem i chcieli się nim dzielić z innymi.
Viral kojarzy nam się przeważnie z wideo, ale to nie tylko filmiki wchodzą w skład pojęcia marketingu viralowego. To mogą być również memy i inny content, który ma określony charakter. Określony, czyli jaki? Przede wszystkim kreatywny, oryginalny, błyskotliwy i zabawny. Dzięki temu zapadnie widzom w pamięć i może być dalej rozpowszechniany. To doskonała możliwość, aby dać się poznać klientom, z nieco mniej formalnej strony. Chwytliwy viral jest zazwyczaj dwuznaczny i daje przyjemną rozrywkę, podczas przeglądania social mediów. Bo to właśnie media społecznościowe, stanowią największy kanał dystrybucji. Warto jednak podkreślić, że materiały wideo lub grafiki użyte do tej formy reklamy, mogą mieć również charakter kontrowersyjny lub poruszający serca. Chodzi o przedstawienie produktu poprzez zaciekawienie klienta, w sposób niekonwencjonalny. Jednak pamiętaj, aby dostosować kampanie reklamową do Twojej marki oraz oczekiwań klientów. Istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Jednym z nich są parodie, oryginalne rolki, poruszające historie, zabawne materiały graficzne. Im bardziej trafisz w gusta odbiorców, tym masz większe szanse trafić do szerokiego grona klientów. Użytkownicy będą wzajemnie udostępniać sobie materiał, a Ty masz okazję zyskać miliony wyświetleń.
Jak stworzyć viral? Krok po kroku
Nazwa marketing wirusowy może budzić nieprzyjemne skojarzenia, jednak wyjaśnimy Wam, dlaczego właśnie to określenie przypisane jest viral marketingowi! Viral to szybkie i niekontrolowane rozprzestrzenianie się treści. Opublikowany materiał, który skutecznie trafia do gustu użytkowników, zaczyna krążyć od jednego użytkownika do drugiego, zostaje udostępniony setki lub miliony razy. Inni twórcy zaczynają się nim inspirować i tworzą własne przeróbki. Pierwotny twórca nie ma już wpływu na to, co dzieje się z rozpowszechnianym materiałem – niczym wirus. Zaczyna pojawiać się na tablicach w mediach społecznościowych różnych użytkowników.
Viral Spoof to jedna z technik marketingu wirusowego, która polega na parodiowaniu oryginalnych materiałów wirusowych. Głównym celem jest wykorzystanie popularności oryginalnego materiału w celu zwiększenia rozpoznawalności innej marki lub przekazu. Kluczem jest to, że im więcej mutacji danego materiału, tym bardziej jest on popularny.
Przykładem może być marka Dove i jej film „Evolution”, który zdobył ogromną popularność. Producent kurczaków Foster Farms wykorzystał popularność tego spotu i przygotował własną wersję materiału wirusowego, w której główną rolę odgrywał kurczak. Chociaż spot z kurczakiem stał się popularny, większość odniesień kierowała się do marki Dove.
Innym przykładem jest reklama Cadbury z 2007 roku, w której goryl grał na perkusji w rytm muzyki Phila Collinsa. Reklama zdobyła ogromną popularność w Internecie i doczekała się wielu przeróbek. Jednym z nich był spot producenta bielizny Wonderbra, w którym modelka grała na perkusji w podobny sposób jak goryl w oryginalnej reklamie Cadbury.
Viral Spoof, poprzez parodiowanie oryginalnych materiałów, pozwala na osiągnięcie dużej popularności w krótkim czasie, ale wymaga kreatywności i umiejętnego wykorzystania oryginalnego przekazu.
Wiesz już, jak działa viral i z pewnością kojarzysz takie nagrania, które podbiły serca i poczucie humoru Ciebie, jako internauty. Pozwól, że przedstawimy teraz popularne kampanie reklamowe, które dzięki reklamie wirusowej pozostały w pamięci konsumentów.
Doskonałym przykładem marketingu viralowego, jest reklama Pepsi „Wyzwanie smaku”. Zasady są proste, konsument próbuje dwóch napojów gazowanych w nieoznakowanych kubkach: w jednym z nich jest Pepsi, zaś w drugim… inny napój o podobnym smaku. Celem jest wskazanie, który z napojów to Pepsi. W pierwszym wyzwaniu wystąpił sam Święty Mikołaj, znany z reklam Coca-Coli. Kampania stała się bardzo popularna i była dystrybuowana przez różne kanały komunikacji – w tym, jako reklama telewizyjna. Imprezy z „wyzwania smaku” odbywają się w całej Polsce w sezonie letnim. Internauci tworzą również własne materiały związane z testowaniem napojów z #wyzwaniesmaku.
Doskonałym przykładem materiału reklamowego, który zwiększył rozpoznawalność marki, jest pamiętna reklama żelu pod prysznic Old Spice. Przedstawia ona ciemnoskórego i dobrze zbudowanego mężczyznę, który najpierw wychodzi spod prysznica, a następnie znajduje się na jachcie, by finalnie… siedzieć na koniu. Reklama zyskała popularność dzięki zabawnej i absurdalnej formie przekazu. Marketerzy skorzystali też ze stereotypów męskości oraz doskonałej dynamice ujęć. I chociaż produkt był przeznaczony dla mężczyzn, reklama została skierowana do kobiet. Ta subtelna forma prowokacji przyciągnęła uwagę konsumentów, zapadła w pamięć i stała się idealnym przykładem zwiększenia świadomości marki, poprzez niecodzienny przekaz.
Apart zazwyczaj tworzy reklamy w doskonałej scenerii z doskonałymi ludźmi – niestety, a w zasadzie stety dla siebie i widzów, firma stworzyła świąteczną kampanię, która wymknęła się spod kontroli. Spot z udziałem Julii Wieniawy, Małgorzaty Sochy i Anny Lewandowskiej, nie był początkowo hitem. Wszystko to z powodu cukierkowej scenerii oraz długości reklamy. Przypomnijmy, że reklama swoją premierę miała podczas pandemii, gdzie wiele osób nieco inaczej przeżywało święta, niż ciesząc się luksusem i drogą biżuterią, jak bohaterki spotu. Reklama była pozbawiona fabuły i całkowicie odrealniona. Trudno jej było trafić do potencjalnych klientów. Ale… z pomocą przyszła parodia, która świetnie pokazuje jak działa viral marketing.
Warszawki Klub Komediowy stworzył własny utwór pod kampanię Apartu, z bardzo trafnym tytułem „Piękna i długa reklama Apartu”. Chwytliwy slogan i zabawne słowa piosenki, stały się sposobem na zaistnienie WKK. Obecnie reklama ma ponad trzy miliony wyświetleń na YouTube. A sam Apart zyskał na tym viralu, wykorzystując piosenkę w innych działaniach marketingowych.
Wiemy już, jak wielkie firmy zyskały na reklamach viralowych. Ty również możesz skorzystać z tej formy promocji online. Ma ona zarówno swoje wady, jak i zalety. Zacznijmy od jasnej strony marketingu wirusowego:
Wady marketingu viralowego:
Jak widać są dobre i nieco mniej korzystne – lub nawet bardzo niekorzystne – konsekwencje reklamy, która staje się viralem. Choć niektórzy mogą twierdzić: „lepsza zła reputacja niż żadna”, to w przypadku biznesu ta zasada niekoniecznie może nam sprzyjać. Co innego w przypadku ogromnych koncernów, które mogą przekształcić niekorzystny viral na korzyści dla siebie (jak reklama Apartu), a co innego gdy dotyczy to nowej marki, która na starcie zyskuje negatywny odbiór.
Jest to tak skuteczne, ponieważ mechanizmem rozruchowym są sami użytkownicy, którzy przesyłają ciekawy filmik do swoich znajomych, wstawiają link do niego na forach, udostępniają, wrzucają na ogólnodostępne, rozrywkowe strony i po prostu dzielą się z innymi swoim odkryciem. Dzięki temu kampania nabiera rozpędu i to niewielkim wysiłkiem. Jedyne co trzeba zrobić to stworzyć treść na tyle ciekawą, aby ludzie chcieli wirusowo ją sobie rozsyłać i na tyle subtelną, żeby nie czuli, że są środkiem do celu, czyli reklamowania produktu. Oczywiście marketing wirusowy nie dotyczy jedynie filmów. Mogą to być także zdjęcia a nawet slogany reklamowe, które są na tyle dobre, że przyjmują się jako codziennego użytku powiedzenia i w ten sposób stają się popularne, a nawet kultowe. Najczęściej są to jednak treści video, ponieważ najłatwiej trafić taką formą reklamy w gusta większości użytkowników. Odbiorcy reklam oczekują ciekawego, zabawnego i lekkiego przekazu. I głównie takie treści odnoszą sukces.
Viral Marketing to skuteczna i kreatywna forma promocji produktów oraz usług. Najlepsze w nim jest to, że ciekawie wykonana reklama rozprzestrzenia się sama i jest przyjmowana przez odbiorców z entuzjazmem i radością. W ten sposób możemy zaciekawić społeczność i luźno, nienachalnie zachęcić do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Dobra strategia marketingowa skutecznie rozkręci sprzedaż i wpłynie pozytywnie na rozpoznawalność marki.