Personal branding – od czego zacząć budowę marki osobistej?

No Comments

Zaczynasz działalność związaną z promocją własnej osoby, a Twój biznes opiera się na Twoich umiejętnościach lub produktach, które sam tworzysz? Sprawdź, czym jest personal branding i jak skutecznie budować swoje wizytówki – w sieci i poza nią!

Personal branding jest popularny w szczególności w anglosaskiej tradycji biznesu. To budowanie wizerunku i zarządzanie osobą jako marką. Strategia ta jest stosowana przez osoby publiczne – polityków, dziennikarzy, aktorów, sportowców, ludzi nauki, menedżerów. Jednak nie tylko! Coraz więcej gałęzi biznesu opiera się na twarzy marki czyli personie, która albo jest właścicielem danej firmy albo ją reklamuje.

Personal branding – od czego zacząć budowę marki osobistej?
Personal branding – od czego zacząć budowę marki osobistej?

Dużą popularnością cieszą się obecnie także zawody i firmy oparte na indywidualnych umiejętnościach np. trenerzy personalni, dietetycy, doradcy finansowi, marketingowcy czy osoby wykonujące rękodzieło. Coraz więcej osób stawia na sprzedaż swoich umiejętności, wiedzy czy autorskich produktów. Właśnie w tym przypadku personal branding i budowanie marki osobistej jest kluczowe. Klient idzie za osobą, jej wartościami, sposobem życia. Kupuje, bo albo utożsamia się z twarzą marki, albo aspiruje do bycia kimś podobnym. Jeśli zatem tworzysz autorskie produkty lub sprzedajesz swoją wiedzę czy też umiejętności, budowanie własnej wizytówki jest kluczem do zwiększenia zasięgu odbiorców i klientów.

Wizytówki w sieci: od czego zacząć budować markę osobistą?

Zacznij od podstawowych elementów marki: stwórz lub zleć specjaliście wykonanie logo. Do tego wybierz maksymalnie 4 kolory, których będziesz używał w całej komunikacji. Ważne jest też określenie fontów, czyli czcionek. Logo, kolory i fonty to Twój brand book, czyli książka określająca identyfikację wizualną. Zaprojektowanie tych elementów na samym początku ułatwi Ci chociażby zlecenie druku wizytówek czy założenie konta firmowego na Instagramie. Pamiętaj, by logo zostało przygotowane w odpowiednich rozmiarach.

Twoja wizytówka to także sposób komunikacji. Określ w jaki sposób chcesz się komunikować ze swoimi odbiorcami, jak chcesz być postrzegany. Czy będziesz stosował język przyjazny, profesjonalny? Czy będziesz pokazał swoje życie prywatne czy ograniczał się tylko do usług lub produktów, które tworzysz?

Niezbędnym elementem budowy marki osobistej są zdjęcia: warto skorzystać z usług profesjonalisty i wykonać chociaż kilka ujęć, by zyskać bardziej biznesowe portrety. Takie zdjęcie zawsze Ci się przyda: jako zdjęcie profilowe np. na Facebooku lub też będziesz mógł je dołączać do artykułów, jeśli media będą chciały zrobić z Tobą wywiad.

Zaprojektuj się: od nowa!

Pamiętaj, że w przypadku budowy marki osobistej możesz wykreować się na taką postać, jaką chcesz. To od Ciebie zależy, co zobaczą odbiorcy – jaką część Twojego życia i pracy. Nie musisz pokazywać całego spectrum swoich zainteresowań, żeby kogoś do siebie przekonać.  Wybierz te sfery, które będą kompatybilne z usługami, które oferujesz lub produktami, jakie tworzysz. Przykładowo: jeśli tworzysz ekologiczne kosmetyki, nie musisz mówić o swoich politycznych poglądach, wizytówką Ciebie powinna być natura, zamiłowanie do ziół i pielęgnacji ciała oraz zdrowy styl życia.

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko