Inwestujesz w działania związane z SEO i chcesz sprawdzić, jakie są tego rezultaty? Chcesz mieć pewność, że Twoja strona jest pozycjonowana poprawnie? Z pomocą przychodzą KPI – czyli kluczowe wskaźniki efektywności, które omówimy w tym artykule!
Przy współpracy z portalem okbr.pl
KPI (Key Performance Indicators) to Kluczowe Wskaźniki Efektywności, dzięki którym można określić skuteczność wdrażanych działań marketingowych – w tym kampanii reklamowych oraz strategii pozycjonowania strony. Są to metryki i wskaźniki, które pozwalają marketingowcom na pomiar i ocenę efektywności wdrażanych działań. Tak naprawdę są podstawą analizy wyników, dzięki czemu możemy zrozumieć czy osiągamy zamierzone cele oraz pożądane rezultaty. KPI w SEO obejmują następujące wskaźniki:
KPI umożliwia śledzenie postępu realizowanej strategii i rozpoznanie jej słabych punktów, co pozwala na odpowiednią reakcję i optymalizację celem poprawy widoczności strony w wynikach wyszukiwania oraz wdrożenia zmian na stronie, poprzez dostosowanie oferty do potrzeb użytkowników.
Przejdźmy teraz do tego, co najważniejsze – czyli sposobów umożliwiających nam sprawdzenie skuteczności SEO dla naszej witryny internetowej. Istnieje wiele kluczowych wskaźników, które pozwolą Tobie przeanalizować wdrażane działania oraz rozpoznać błędy i słabe strony, które uniemożliwiają uzyskanie najwyższych wyników. Aby sprawdzić stronę pod kątem jej efektywności w SEO warto skorzystać z SERP-ów.
SERP (Search Engine Results Page) to strona internetowa wyświetlana przez Google, dzięki której możemy sprawdzić wyniki wyszukiwania na określone frazy wyszukiwania. Znajdują się tam zarówno organiczne, jak i nieorganiczne wyniki wyszukiwania. KPI można skutecznie wykorzystać w celu określenia efektywności w SERP, poprzez takie elementy jak:
Monitorowanie tych KPI w SERP-ach pozwala na ocenę efektywności działań SEO, identyfikację obszarów do optymalizacji i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących strategii pozycjonowania stron internetowych.
Przejdźmy teraz do omówienia najlepszych kluczowych wskaźników efektywności dla Twojej strony www.
Widoczność w SERP-ach – jak sprawdzić, efektywność pozycjonowania strony w SERP-ach? Istnieje wiele narzędzi, które umożliwiają dokładną analizę. Na uwagę zasługuje tutaj m.in. Senuto lub Ahrefs.
Ruch na stronie – to jeden z najważniejszych wskaźników KPI, który pozwala na zdobycie bogatej bazy informacji związanej z ruchem na witrynie internetowej.
Aby skutecznie śledzić ruch na witrynie należy skorzystać z Google Analytics.
Wyświetlenia i kliknięcia– ten wskaźnik umożliwia sprawdzenie, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach Google. Czy jest w ogóle widoczna i na jakie frazy. Jeśli wyświetlenia są niesatysfakcjonujące, warto rozważyć pozycjonowanie, a jeśli strategia marketingowa została wdrożona, wskaźnik umożliwia zebranie informacji, które pozwolą zmienić strategię. W przypadku wyświetleń i kliknięć warto skorzystać z Google Search Console.
Wskaźnik konwersji – to szczególnie istotne dla sklepów internetowych. Ten wskaźnik dostarcza nam informacji o ilości sprzedaży, generowaniu leadów (zapisy do newslettera, pobrane materiały, zgłoszenia przez formularz kontaktowy), rejestracja użytkowników. Im wyższa liczba konwersji, tym bardziej efektywne działania. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje działania przynoszą zamierzone rezultaty, porównaj obecne wyniki do tych sprzed kilku miesięcy i sprawdź, jak prezentuje się liczba konwersji. Przy mierzeniu wskaźnika konwersji, przydatne będzie narzędzie Google Analytics.
Współczynnik CTR – czyli współczynnik klikalności. Ukazuje ile osób kliknęło w Twój link w organicznych wynikach wyszukiwania. Pozwala on zrozumieć, czy użyte przez ciebie meta title oraz meta descriptions są skuteczne. CTR możesz sprawdzić dzięki Google Search Console.
Liczba linków – odnośniki prowadzące do witryny mają ogromne znaczenie dla widoczności Twojej strony. Jednak nie chodzi o każdy link, ale te które są rzeczywiście wartościowe i jakościowe – czyli pochodzą ze stron, które są odpowiednio zoptymalizowane pod SEO. W przypadku tego wskaźnika, ponownie przydatne będzie Google Search Console.
Frazy brandowe i niebrandowe – te dwa typy fraz są bardzo ważne przy analizie KPI SEO. Ruch z fraz brandowych, określa te słowa, które zawierają nazwę firmy lub marki. Dzięki nim można ocenić, czy Twój biznes jest rozpoznawalny i przyciąga użytkowników, którzy szukają konkretnie Twoich produktów lub usług. Natomiast ruch z fraz niebrandowych, to te słowa, które nie zawierają nazwy Twojej marki, ale są związane z branżą lub produktem, jaki oferujesz. Wskaźnik pozwala sprawdzić, czy Twoja strona jest dobrze optymalizowana pod kątem fraz kluczowych związanych z Twoją branżą oraz, czy skutecznie przyciągają one użytkowników na Twoją witrynę.
Średni czas trwania sesji – to kolejny kluczowy wskaźnik w SEO, określa średni czas, jaki spędzają użytkownicy na Twojej witrynie www. Nie chodzi tylko o jedną stronę, ale także poszczególne podstrony. Możemy dzięki temu zrozumieć, czy treść/produkty są dla nich interesujące, wystarczające czy przeciwnie. Jeśli średni czas przeglądania danej strony jest krótki, warto zastanowić się nad sposobem jego wydłużenia. W przypadku wysokiego czasu trwania sesji, otrzymujesz informację, że witryna oraz jej treść są dla użytkownika wartościowe i angażujące. Ten wskaźnik sesji możemy śledzić za pośrednictwem Google Analytics.
Średnia liczba stron na sesję– dzięki temu wskaźnikowi możesz dowiedzieć się, ile stron Twoi użytkownicy przeglądają podczas jednej wizyty na witrynie oraz, ile razy wracają na daną stronę. Pozwala to określić funkcjonalność serwisu, a zatem czy zaspokaja potrzeby użytkownika oraz czy jest dla niego intuicyjna. W przypadku krótkich sesji, a więc szybkiego wychodzenia z witryny otrzymujemy informację o niewystarczającej funkcjonalności strony. Jeśli jednak spędzają dużo czasu, ale nie przekłada się to na sprzedaż lub ilość zapytań, zastanów się nad atrakcyjnością swojej oferty.
Współczynnik zaangażowania użytkowników – zaangażowanie użytkowników obejmuje wskaźniki, które już tutaj omawialiśmy, czyli średni czas spędzony na stronie, liczbę przeglądanych stron podczas jednej sesji, ale także procent użytkowników, którzy wykonali określone działania – kliknięcie w link, wypełnienie formularza, zapisanie się do newsletteru. Im wyższy współczynnik zaangażowania, tym większe zainteresowanie Twoją stroną oraz jej ofertą.
Współczynnik odrzuceń – określa on procent użytkowników, którzy opuścili Twoją witrynę, po zobaczeniu tylko jednej strony. Wysoki współczynnik odrzuceń, pokazuje że użytkownicy nie odnaleźli tutaj tego, czego szukali. Natomiast niski współczynnik wskazuje, że internauci byli zainteresowani ofertą lub produktami, a także zdecydowani się na działanie.
Wskaźnik mocy domeny– moc domeny, to wskaźniki które prezentują firmy zewnętrzne, dostarczając tym samym specjalistom od SEO szereg informacji na temat witryny, np. Domain Raiting od Ahrefs, umożliwia otrzymanie oceny liczby i jakości linków, które prowadzą do Twojej strony www.
KPI w marketingu odgrywa bardzo ważną rolę Pozwala uzyskać szereg informacji, na temat wdrażanej kampanii SEO, a tym samym zwiększyć jej skuteczność. Najważniejsze powody, dla których warto wyznaczać KPI, to:
Wyznaczenie KPI dla SEO jest ważne i korzystne dla Twojej strony internetowej, ponieważ pozwala zdobyć cenne informacje na temat postępów, skuteczności działań oraz ułatwia podejmowanie dalszych decyzji marketingowych.