Połączenie hobby w postaci robienia zdjęć i sprzedaży ich jest marzeniem wielu osób. Doskonałym sposobem na jego spełnienie oraz zarabianie pieniędzy jest sprzedaż zdjęć w bankach zdjęć — tzw. stockach. Serwisy te umożliwiają dodawanie oraz sprzedaż zdjęć a rozpoczęcie zarabiania w ten sposób nie jest trudne czy zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów. W dalszej części przedstawiamy jak robić i sprzedawać zdjęcia w internecie oraz jak pracować online budując własną markę.
Banki zdjęć to serwisy w internecie gdzie fotografowie zamieszczają swoje fotografie, a klienci mogą przeglądać bazę zdjęć i je kupować. Na rynku działa wiele banków zdjęć. Do najpopularniejszych należy np. Shutterstock czy Adobe Stock. W tych serwisach znajdują się miliony różnorodnych zdjęć w różnej formie, rozmiarach czy jakości oraz o różnej tematyce. Wiele osób np. grafików, dziennikarzy czy marketingowców z całego świata, gdy potrzebuje konkretnego zdjęcia lub grafiki wchodzi na taki serwis oraz kupuje dane zdjęcie. W bankach zdjęć znajdują się również ilustracje oraz materiały video. Aby kupować na nich zdjęcia, wystarczy jedynie się zarejestrować i przeglądać zawartość banku, a następnie wykupić daną fotografię. W takich serwisach osoby, które robią zdjęcia, również mogą stworzyć konto fotografa i regularnie dodawać swoje fotografie.
Zarabianie pieniędzy sprzedając zdjęcia w bankach fotografii, jest proste i dostępne dla wszystkich. Pierwszym krokiem jest utworzenie konta. Cały proces odbywa się na takiej samej zasadzie co stworzenie skrzynki e-mail. Wystarczy podać swoje dane, dane podatkowe, hasło czy właśnie adres e-mail. Drugim krokiem jest weryfikacja. Każdy portal podchodzi do niej nieco inaczej. Na jednych portalach będziemy musieli wgrać kilka zdjęć i poddać się ocenie moderatorów a na innych wystarczy rozpocząć wgrywanie zdjęć bez weryfikacji. Każdy bank zdjęć ma swoje wymogi dotyczące jakości oraz parametrów technicznych zdjęć. Obejmują one np. rozdzielczość, jakość czy kadrowanie i wykonanie fotografii. Wgrywając każde zdjęcie, musimy odczekać od kilku godzin do kilku dni, gdyż zdjęcie musi zostać zatwierdzone przez moderatora. Często zdarza się, że w jednych bankach zdjęcie zostaje zaakceptowane i trafia do sprzedaży a w innych nie.
Sprzedając zdjęcia w bankach zdjęć mamy kilka możliwości i form sprzedaży. Dane zdjęcie można sprzedawać wielokrotnie, otrzymując np. kilkanaście — kilkadziesiąt centów za jedną sprzedaż. Zachowujemy wtedy prawo autorskie i możemy dane zdjęcie sprzedawać wielokrotnie na wielu serwisach. Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż zdjęcia z pełnymi prawami autorskimi za cenę ok. kilkunastu — kilkudziesięciu dolarów. Tracimy wtedy możliwość dalszej sprzedaży zdjęcia i wszelkie prawa do niego. W bankach zdjęć nie ma również jednej konkretnej ceny za sprzedaż fotografii. Środki, jakie zarabiamy, otrzymujemy w formie procentu od sprzedaży. Klienci mogą wykupować różne pakiety i płacić różne kwoty w konkretnych wariantach za jedno zdjęcie, a więc my również otrzymamy różny zarobek. Najczęściej waha się on od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za jedną fotografię.
Każdy bank zdjęć posiada również swoje wymogi co do jakości zdjęć. Będą to z pewnością wymogi odnośnie rozdzielczości, która przeciętnie wynosi min. 4 Mpx. Każdy stock wyznacza również swoje wymogi odnośnie np. kadrowania zdjęcia, planu, ostrości czy tematyki. Warto Zwrócić na to uwagę wybierając konkretny bank i wybrać np. kilka o podobnych wymogach, aby jedno zrobione zdjęcie zostało zaakceptowane na kilku portalach.
Sprzedaż zdjęć w internecie może być doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy. Może być on zarówno przydatny jako dodatkowy sposób zarabiania lub jako główny sposób wypracowywania miesięcznej pensji i utrzymania się z tego zajęcia. Tylko do nas samych zależy, ile czasu poświęcimy na to zadanie. Istnieje wiele osób — zarówno freelancerów, którzy dorabiają w ten sposób, jak i profesjonalnych fotografów, którzy robią wiele zdjęć miesięcznie i bazują na tym sposobie zarabiania pieniędzy. Regularne utrzymywanie się z tego sposobu zarabiania pieniędzy nie jest zatem niemożliwe. Jeśli więc poświęcimy odpowiednią ilość czasu np. taki sam jak na typową pracę na etacie, czyli ok. 160h miesięcznie będziemy mogli zarabiać sumy porównywalne do tych zarabianych na etacie. Należy jednak pamiętać, że nie mamy takiej gwarancji i ostateczny zarobek zależy od wielu czynników np. ilości opublikowanych przez nas zdjęć czy ich popularności. Warto zatem na początku traktować takie zajęcie jako dorabianie do podstawowej pracy i jedynie systematycznie zwiększać jego wpływ na nasz zarobek miesięczny.
Chcesz zacząć zarabiać na fotografii stockowej? Świetnie! Musisz jednak wiedzieć, jak stworzyć dobre zdjęcia. A dobre zdjęcia, to takie które są odpowiednie pod względem technicznym oraz tematycznym. Dlatego dobry research na zapotrzebowanie, to podstawa! Możesz trafić na niszę i szybko sprzedawać swoje zdjęcia. W przypadku bardziej popularnych tematów, jak: styl życia czy rodzina, będziesz się musiał trochę bardziej nagimnastykować. Jednak warto zainteresować się tym, jakie są obecne trendy wyszukiwania zdjęć na stockach, gdzie jest przesyt, a gdzie baza tematyczna świeci pustkami.
To jednak nie wszystko, Twoje zdjęcia muszą być odpowiedniej jakości – przynajmniej 6 Mpix, odpowiednie odwzorowanie kolorów, naświetlenie, brak głębokich cieni. Nieostre i ziarniste zdjęcia nie zyskają zainteresowania. Pamiętaj, że fotografie mają być naturalne – zwłaszcza, jeżeli zamierzasz sprzedawać zdjęcia dotyczące codziennego życia. Oczywiście subtelna obróbka, która wzmocni jakość fotografii jest wskazana.
Czym wykonywać zdjęcia na stocka? Tak naprawdę może to być lustrzanka lub aparat bezlustrzankowy, ale również smartfon! Jednak zdjęcie robione telefonem przy słabym świetle lub dużym kontraście, raczej nie da rady. Może się za to sprawdzić, przy fotografii przedstawiające życie codzienne i po prostu bazę lifestylową.
Sprzedawanie fotografii w bankach zdjęć to nie tylko wgranie i publikacja foto. Na sukces sprzedaży naszych zdjęć wpływa również odpowiednie opisanie fotografii, z użyciem słów kluczowych. Zacznijmy jednak od tego, że tytuł a słowa kluczowe to dwie różne sprawy. Tytuł to po prostu opis tego, co znajduje się na fotografii, np.: „Kobieta tańcząca na dyskotece”. Natomiast słowa kluczowe do takiej sytuacji, to przykładowo: Kobieta, taniec, dyskoteka, klub, muzyka, zabawa, impreza. Aby trafić do potencjalnego klienta, należy wziąć pod uwagę kilka wskazówek, przy doborze słów kluczowych:
Pamiętaj, że na zdjęcia stockowe jest ogromne zapotrzebowanie, ale również spora konkurencja. Na portalach tego typu znajdziemy tysiące zdjęć kryjących się pod taką samą frazą. Dlatego warto przed publikacją, wykorzystać potencjał fotografii i nasycić ją najlepszymi słowami kluczowymi.
Chcesz robić najlepsze zdjęcia? To zastanów się, co tak naprawdę chcesz fotografować. W jakiej dziedzinie fotografii się specjalizujesz? Jeśli ktoś twierdzi, że najlepiej sprzedają się zdjęcia dzieci i rodzin, ale Ty zupełnie nie czujesz tego tematu, to może warto specjalizować się w tym, co naprawdę lubisz? Zdjęcia przemysłu? Natura? Podróże? Fotograf, który wkłada sporo serca w swoje pracę i odpowiada na zapotrzebowanie klientów w danej branży, ma większą szansę na zysk, niż ktoś kto fotografuje wszystko, licząc jedynie na zysk. Wybierając kilka określonych tematów, możesz lepiej skupić się na kompozycji zdjęcia, która ma ogromne znaczenie, aby trafić do klienta. Jeśli chcemy obrabiać naszą fotografię, warto znać się na tematyce i wiedzieć, kiedy i w jaki sposób użyć danego efektu. Dzięki czemu łatwiej stworzyć ciekawe portfolio i stać się jednym z ulubieńców portali stockowych. Przy okazji, pamiętaj że fotografie to nie wszystko – podczas sesji zdjęciowej, warto również dokumentować wideo ze scenką, którą zamierzasz sprzedawać. Klienci mogą wykorzystać Twoje filmy do reklam lub innych materiałów promocyjnych.
Publikacja fotografii na serwisach stockowych pozwala na pasywny dochód. Raz wgrane zdjęcie, może być zakupione wiele razy, przez różnych klientów. Istnieje opcja sprzedaży zdjęcia na wyłączność – czyli tylko jednemu klientowi, a to wiąże się ze znacznie wyższą prowizją. Jaką? To zależy od portalu. W sieci istnieje wiele banków ze zdjęciami, a każdy z nich ma swoją politykę, a co za tym idzie – własne ceny dla twórców. Do najpopularniejszych stron, należą:
Każdy z serwisów ma określone stawki oraz system rozliczeń, a im wyższe prowizje – tym trudniej się dostać do grona twórców. Tak! Wysyłając zdjęcia będziemy musieli poczekać na weryfikacje. Nie każde zostanie przyjęte. Choć istnieją banki, które przykładają mniejszą uwagę do jakości, ale ich zabrakło wśród tych najlepszych. Pamiętaj jednak, że najpopularniejsze serwisy, to jednocześnie największa konkurencja. Sprzedawanie i kupowanie fotografii odbywa się na bieżąco, ale musimy trochę poczekać i rozbudować portfolio, aby wspiąć się po drabinie sukcesu. Czy duże sumy pieniędzy są możliwe? Oczywiście, ale to wymaga czasu, zaangażowania i odpowiedniego tagowania zdjęć.
Sprzedaż zdjęć w bankach zdjęć i zarabianie pieniędzy w ten sposób ma bardzo dużo plusów, które możemy wykorzystać. Pierwszym z nich jest niezależność i elastyczność pracy. Pracując na własne konto, samodzielnie decydujemy, kiedy pracujemy oraz jaką ilość czasu przeznaczamy na dane zajęcia. Dzięki temu możemy dogodnie dostosować się do swojego trybu dnia czy preferencji. Taki rodzaj zajęcia jest też korzystny np. dla rodziców którzy opiekują się małymi dziećmi. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Pracując w ten sposób, nie mamy również szefa oraz nie musimy być zależni od wyższych rangą pracowników, co często jest uciążliwe w firmach czy korporacjach.
Budowanie własnej marki oraz biznesu to też dużo większa motywacja i satysfakcja z pracy. Dzięki temu będziemy mogli również wykonywać pracę taką, jaką lubimy i pracować w dziedzinie, która jest naszym hobby, co również jest często niemożliwe w pracy na etacie. Sprzedając zdjęcia w bankach zdjęć mamy również możliwość zarabiania dowolnej sumy pieniędzy. Jeśli chcemy zarobić większą sumę, możemy poświęcić więcej czasu i wykonać większą ilość zdjęć. Ten plus jest ważny szczególnie dla osób, którym zależy na zarabianiu pieniędzy i chętnie będą pracowały dłużej w zamian za wyższe wynagrodzenie. Robienie i sprzedawanie fotografii jest również legalne, gdyż największe banki zdjęć odprowadzają podatki za nas, a my pracujemy oficjalne dla danego serwisu. Jeśli więc zastanawiamy się nad takim wyborem zarabiania, warto go przemyśleć.
3 Comments
Nie zauważyłem by w artykule padła jeszcze jedna uwaga: zdjęcia upublicznionego w Internecie nie można wykorzystać sobie ot tak. Zazwyczaj wymagana jest zgoda autora i właśnie w ten sposób działają banki zdjęć. Jest to więc też dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają gwarancje legalnych treści publikowanych na ich stronie.
Uważam, że zdjęcia z płatnych stocków są znacznie lepsze, ale prawdą jest że bardzo dużo osób korzysta z darmowych stocków. Na pewno jest to rozwijający się rynek, na którym da się zarobić.