Stocki i Banki zdjęć — Czym są banki zdjęć i jak możemy zarabiać pieniądze, robiąc zdjęcia?

3 Comments

Połączenie hobby w postaci robienia zdjęć i sprzedaży ich jest marzeniem wielu osób. Doskonałym sposobem na jego spełnienie oraz zarabianie pieniędzy jest sprzedaż zdjęć w bankach zdjęć — tzw. stockach. Serwisy te umożliwiają dodawanie oraz sprzedaż zdjęć a rozpoczęcie zarabiania w ten sposób nie jest trudne czy zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów. W dalszej części przedstawiamy jak robić i sprzedawać zdjęcia w internecie oraz jak pracować online budując własną markę.

Czym są banki zdjęć?

Banki zdjęć to serwisy w internecie gdzie fotografowie zamieszczają swoje fotografie, a klienci mogą przeglądać bazę zdjęć i je kupować. Na rynku działa wiele banków zdjęć. Do najpopularniejszych należy np. Shutterstock czy Adobe Stock. W tych serwisach znajdują się miliony różnorodnych zdjęć w różnej formie, rozmiarach czy jakości oraz o różnej tematyce. Wiele osób np. grafików, dziennikarzy czy marketingowców z całego świata, gdy potrzebuje konkretnego zdjęcia lub grafiki wchodzi na taki serwis oraz kupuje dane zdjęcie. W bankach zdjęć znajdują się również ilustracje oraz materiały video. Aby kupować na nich zdjęcia, wystarczy jedynie się zarejestrować i przeglądać zawartość banku, a następnie wykupić daną fotografię. W takich serwisach osoby, które robią zdjęcia, również mogą stworzyć konto fotografa i regularnie dodawać swoje fotografie.

Czym są banki zdjęć i jak możemy zarabiać pieniądze, robiąc zdjęcia

Jak mogę tam zarabiać?

Zarabianie pieniędzy sprzedając zdjęcia w bankach fotografii, jest proste i dostępne dla wszystkich. Pierwszym krokiem jest utworzenie konta. Cały proces odbywa się na takiej samej zasadzie co stworzenie skrzynki e-mail. Wystarczy podać swoje dane, dane podatkowe, hasło czy właśnie adres e-mail. Drugim krokiem jest weryfikacja. Każdy portal podchodzi do niej nieco inaczej. Na jednych portalach będziemy musieli wgrać kilka zdjęć i poddać się ocenie moderatorów a na innych wystarczy rozpocząć wgrywanie zdjęć bez weryfikacji. Każdy bank zdjęć ma swoje wymogi dotyczące jakości oraz parametrów technicznych zdjęć. Obejmują one np. rozdzielczość, jakość czy kadrowanie i wykonanie fotografii. Wgrywając każde zdjęcie, musimy odczekać od kilku godzin do kilku dni, gdyż zdjęcie musi zostać zatwierdzone przez moderatora. Często zdarza się, że w jednych bankach zdjęcie zostaje zaakceptowane i trafia do sprzedaży a w innych nie.

Sprzedając zdjęcia w bankach zdjęć mamy kilka możliwości i form sprzedaży. Dane zdjęcie można sprzedawać wielokrotnie, otrzymując np. kilkanaście — kilkadziesiąt centów za jedną sprzedaż. Zachowujemy wtedy prawo autorskie i możemy dane zdjęcie sprzedawać wielokrotnie na wielu serwisach. Drugim rozwiązaniem jest sprzedaż zdjęcia z pełnymi prawami autorskimi za cenę ok. kilkunastu — kilkudziesięciu dolarów. Tracimy wtedy możliwość dalszej sprzedaży zdjęcia i wszelkie prawa do niego. W bankach zdjęć nie ma również jednej konkretnej ceny za sprzedaż fotografii. Środki, jakie zarabiamy, otrzymujemy w formie procentu od sprzedaży. Klienci mogą wykupować różne pakiety i płacić różne kwoty w konkretnych wariantach za jedno zdjęcie, a więc my również otrzymamy różny zarobek. Najczęściej waha się on od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych za jedną fotografię.

Każdy bank zdjęć posiada również swoje wymogi co do jakości zdjęć. Będą to z pewnością wymogi odnośnie rozdzielczości, która przeciętnie wynosi min. 4 Mpx. Każdy stock wyznacza również swoje wymogi odnośnie np. kadrowania zdjęcia, planu, ostrości czy tematyki. Warto Zwrócić na to uwagę wybierając konkretny bank i wybrać np. kilka o podobnych wymogach, aby jedno zrobione zdjęcie zostało zaakceptowane na kilku portalach.

Dorabianie czy praca na pełny etat

Sprzedaż zdjęć w internecie może być doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy. Może być on zarówno przydatny jako dodatkowy sposób zarabiania lub jako główny sposób wypracowywania miesięcznej pensji i utrzymania się z tego zajęcia. Tylko do nas samych zależy, ile czasu poświęcimy na to zadanie. Istnieje wiele osób — zarówno freelancerów, którzy dorabiają w ten sposób, jak i profesjonalnych fotografów, którzy robią wiele zdjęć miesięcznie i bazują na tym sposobie zarabiania pieniędzy. Regularne utrzymywanie się z tego sposobu zarabiania pieniędzy nie jest zatem niemożliwe. Jeśli więc poświęcimy odpowiednią ilość czasu np. taki sam jak na typową pracę na etacie, czyli ok. 160h miesięcznie będziemy mogli zarabiać sumy porównywalne do tych zarabianych na etacie. Należy jednak pamiętać, że nie mamy takiej gwarancji i ostateczny zarobek zależy od wielu czynników np. ilości opublikowanych przez nas zdjęć czy ich popularności. Warto zatem na początku traktować takie zajęcie jako dorabianie do podstawowej pracy i jedynie systematycznie zwiększać jego wpływ na nasz zarobek miesięczny.

Korzyści sprzedaży zdjęć w bankach zdjęć

Korzyści sprzedaży zdjęć w bankach zdjęć

Sprzedaż zdjęć w bankach zdjęć i zarabianie pieniędzy w ten sposób ma bardzo dużo plusów, które możemy wykorzystać. Pierwszym z nich jest niezależność i elastyczność pracy. Pracując na własne konto, samodzielnie decydujemy, kiedy pracujemy oraz jaką ilość czasu przeznaczamy na dane zajęcia. Dzięki temu możemy dogodnie dostosować się do swojego trybu dnia czy preferencji. Taki rodzaj zajęcia jest też korzystny np. dla rodziców którzy opiekują się małymi dziećmi. Jest to bardzo wygodne i komfortowe rozwiązanie. Pracując w ten sposób, nie mamy również szefa oraz nie musimy być zależni od wyższych rangą pracowników, co często jest uciążliwe w firmach czy korporacjach.

Budowanie własnej marki oraz biznesu to też dużo większa motywacja i satysfakcja z pracy. Dzięki temu będziemy mogli również wykonywać pracę taką, jaką lubimy i pracować w dziedzinie, która jest naszym hobby, co również jest często niemożliwe w pracy na etacie. Sprzedając zdjęcia w bankach zdjęć mamy również możliwość zarabiania dowolnej sumy pieniędzy. Jeśli chcemy zarobić większą sumę, możemy poświęcić więcej czasu i wykonać większą ilość zdjęć. Ten plus jest ważny szczególnie dla osób, którym zależy na zarabianiu pieniędzy i chętnie będą pracowały dłużej w zamian za wyższe wynagrodzenie. Robienie i sprzedawanie fotografii jest również legalne, gdyż największe banki zdjęć odprowadzają podatki za nas, a my pracujemy oficjalne dla danego serwisu. Jeśli więc zastanawiamy się nad takim wyborem zarabiania, warto go przemyśleć.

3 Comments
 1. Pingback: Darmowe stocki zdjęć, czyli skąd brać grafiki? - Adwave.eu

  • Michał
  • 15 lipca 2019

  Uważam, że zdjęcia z płatnych stocków są znacznie lepsze, ale prawdą jest że bardzo dużo osób korzysta z darmowych stocków. Na pewno jest to rozwijający się rynek, na którym da się zarobić.

  • Młody prawnik
  • 9 lipca 2019

  Nie zauważyłem by w artykule padła jeszcze jedna uwaga: zdjęcia upublicznionego w Internecie nie można wykorzystać sobie ot tak. Zazwyczaj wymagana jest zgoda autora i właśnie w ten sposób działają banki zdjęć. Jest to więc też dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają gwarancje legalnych treści publikowanych na ich stronie.

Comments are closed.

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko