Facebook Ads – jak je planować?

1 Comment

Reklama na Facebooku jest bardzo silnym narzędziem marketingu internetowego. Dzięki niej można trafić do olbrzymiej ilości użytkowników. Warto jednak wiedzieć jak planować Facebook Ads, aby były skuteczne i przyniosły efekt taki, jakiego oczekujemy.

facebook ads

Facebook Ads – co to jest?

W skrócie jest to system wykorzystywany do tworzenia i zarządzania reklamami na Facebooku oraz powiązanymi z nim mediami, takimi jak Instagram czy Messenger. Jest on płatny a promowane w ten sposób posty pojawiają się z oznaczeniami „sponsorowane”. Każdy kto posiada konto w social media widział je nie raz i nie dwa razy. Przewijają się na tablicach użytkowników i są zazwyczaj zaskakująco trafne, jeżeli chodzi o ich aktualne zainteresowania.

Skąd trafność reklam?

To akurat zasługa wiedzy i doświadczenia osób, które zarządzają i planują Facebook Ads. Sekret udanego marketingu tkwi w odpowiednim dobraniu treści do grupy docelowej. Jest to bardzo ważne również z punktu widzenia użytkownika, który treści niezgodne z jego zainteresowaniami może nawet zgłosić jako uciążliwe. A to z pewnością nie wpłynie pozytywnie na odbiór naszej marki i oferty. Nie mówiąc już o bezsensownie rosnących kosztach reklamy, która wygenerowana do nieodpowiedniej publiczności będzie całkowicie nieefektywna.

Wskaźnik trafności – co to jest?

Właściwie nie istnieje już jeden wskaźnik, który może powiedzieć nam o tym jak skuteczna jest reklama. Mamy za to trzy, dzięki którym możemy przeanalizować sytuację. Są to:

  • Quality Ranking,
  • Engagement Rate Ranking,
  • Conversion Rate Ranking.

Pierwszy z nich, czyli QR, jest wskaźnikiem jakości reklamy. Dzięki niemu dowiemy się jak nasza reklama wypada w porównaniu z innymi promowanymi treściami o tej samej tematyce (np. reklamy konkurencji). Engagement Rate Ranking jest z kolei wyznacznikiem aktywności odbiorców w porównaniu z postami wyświetlanymi przez konkurencję. Ostatnim wskaźnikiem jest wskaźnik konwersji, czyli ilości osób, które odpowiedziało na reklamę w sposób, którego oczekiwaliśmy. Wszystkie trzy wskaźniki razem po przeanalizowaniu dadzą nam odpowiedź na pytanie „Jak trafna jest nasza reklama w mediach społecznościowych?”.

Jak planować Facebook Ads?

Najważniejsze jest, aby stworzyć fajną, ciekawą treść, która może być angażująca dla użytkowników. Następnym krokiem jest zaplanowanie jej w mediach społecznościowych. Możemy decydować w jakim dniu i w jakich godzinach reklama będzie się pojawiała. Warto zastanowić się zatem nad grupą docelową i tym, w jakim czasie większość osób z tej grupy prawdopodobnie przegląda media społecznościowe, np. jeżeli są to matki, wówczas najbardziej trafne będą godziny wieczorne, gdy dzieci już śpią. Treści, które wyświetlają się dzięki Facebook Ads muszą być najpierw zatwierdzone. Taki proces może trwać nawet 24 godziny, dlatego warto zaplanować reklamę wcześniej, szczególnie jeżeli chcemy, aby wyświetlała się w konkretny dzień. Wówczas włączamy ją, czekamy na zatwierdzenie i wyłączamy. Post jest już zatwierdzony i tylko czeka na naszą decyzję o włączeniu go z powrotem.

Facebook Ads daje ogromne możliwości, dlatego naprawdę warto z tego korzystać. Jak w każdej kampanii wyborczej warto jednak zaplanować swoje działania wcześniej. Dopiero wówczas jesteśmy w stanie uzyskać rewelacyjny efekt.

1 Comment

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko