Reklama w sieci jest aktualnie jednym z najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do klienta. Z tego powodu coraz więcej firm korzysta z możliwości jakie oferują media społecznościowe bądź przeglądarki internetowe. A jest ich mnóstwo. Jednak w tym rankingu zdecydowanie prym wiodą reklamy Google Ads – dość łatwe w obsłudze, skuteczne, ale niestety… kosztowne. Dobrą wiadomością jest to, że wcale nie musi tak być. Głównym powodem płacenia sporych sum za Adwords jest to, że często zabieramy się do nich nieumiejętnie.


Reklamy Google Ads – czym one są?
Warto zadać sobie pytanie co robimy w momencie, w którym chcemy wyszukać jakiejś usługi lub produktu? Prawdopodobnie 90 procent naszych potencjalnych klientów, podobnie do nas, odpowie, że szuka w wyszukiwarce Google interesującego ich zagadnienia. Dlatego Google stworzyło możliwość wykupienia sobie reklamy. Inwestując w nią każda firma może stać się dobrze widoczna w wynikach wyszukiwania. To m.in. wszystkie pojawiające się na szczycie strony linki sponsorowane nazywają się reklamami Google Ads. Jednak należą do nich również wszystkie „śledzące nas” strony, albo sugerowane nam przez Google produkty pojawiające się od razu po wpisaniu zapytania. Z resztą możliwości na stworzenie kampanii Google Ads / Adwords jest niezliczona ilość. Opcje rozliczenia są natomiast trzy – płacimy za jedno kliknięcie w reklamę, każdy tysiąc wyświetleń bądź za każde wyświetlenie reklamy video.
Reklamy Google Ads – jak je mądrze planować?
Efektywna kampania to taka, która napędzi firmie klientów jednocześnie nie tworząc gigantycznych kosztów. W skrócie – musi być po prostu opłacalna. Dochodzimy zatem do meritum sprawy, czyli jak obniżyć koszty reklam Adwords / Google Ads? Sposobów jest kilka:
- Zadbać o strukturę kampanii,
- Określić lokalizację,
- Kontrolować harmonogram wyświetlania reklam,
- Ustawić reguły automatyczne,
- Odpowiednio dobrać słowa kluczowe.
Struktura kampanii
Kiedy ustawiamy na koncie Google kampanie Adwords musimy dobrze przemyśleć jak je zaprojektujemy. Ważne jest, aby podział na grupy reklam i zawarte w nich słowa kluczowe były przejrzyste. Ułatwia to późniejszą analizę danych i pozwala efektywniej planować kolejne kampanie. Konto, na którym architektura kampanii nie jest w żaden sposób zaplanowana może generować większe koszty. Dlaczego? Przykładem może być konkurencja słów kluczowych między dwiema różnymi grupami reklam. Wówczas ciężko ocenić czy są one skuteczne i wprowadzić ewentualne zmiany w kampanii, mające na celu obniżenie kosztów.
Lokalizacja
Oczywistym jest, że prowadząc niewielki biznes w Warszawie nie ma sensu reklamować się w Wałbrzychu. Na szczęście istnieje coś takiego jak ustawienie lokalizacji, dzięki czemu reklama trafia tylko do grupy potencjalnych klientów, którzy mogą być faktycznie zainteresowani naszą ofertą.
Harmonogram wyświetlania reklam
Analiza tego w jakich dniach tygodnia oraz o jakich porach ludzie wyświetlają nasze reklamy pozwoli nam na odpowiednie planowanie kampanii. Jeżeli zauważymy brak konwersji bądź jej zbyt wysoki koszt, będziemy to dla nas informacja, że w tym czasie powinniśmy zmniejszyć wyświetlanie reklam.
Automatyczne reguły
Własny biznes często jest bardzo absorbujący. Często na tyle, że o pewnych rzeczach po prostu zdarzy się zapomnieć. Z pomocą przy zarządzaniu kampanią Google Ads przychodzi opcja ustawienia automatycznych reguł. Przykładowo – aby nie zapomnieć wyłączyć reklamy, która jest już nieaktualna wystarczy zaplanować, że przestanie się ona wyświetlać w odpowiednim czasie.
Słowa kluczowe
Powinny być one proste, nawiązujące do naszej branży, ale niezbyt popularne. Realny ruch na stronie zrobią nam również bardziej precyzyjne frazy. Zamiast „zabawki dla dzieci” warto poszukać czegoś konkretnego, np. „gryzaki silikonowe”. Wówczas zyskamy klientów, którzy mają faktyczną potrzebę zakupu gryzaka silikonowego a nie takich, którzy zamierzają jedynie poprzeglądać z ciekawości dostępne przez Internet zabawki.
Reklamy w Google generują często spore koszty. Obniżenie ich to zadanie, które wymaga nie tylko wiedzy i zaangażowania, ale także przewidywania oraz szybkich reakcji. Nie jest ono jednak niewykonalne. Warto próbować, eksperymentować i obserwować skutki naszych działań. W grę wchodzą bowiem realne pieniądze, które można zaoszczędzić.
Comments are closed.
Ostatnie wpisy
- Magento hosting – jaki rodzaj serwera wybrać 24 maja 2022
- Audyt SEO strony internetowej – podpowiadamy, co warto wiedzieć 23 grudnia 2021
- Wyposażenie biurka w agencji marketingowej – co jest niezbędne? 8 grudnia 2021
- Strategia marketingowa produktów z branży IT – jak zwiększyć zysk? 8 listopada 2021
- 5 decyzji marketingowych na listopad. Czy planujesz je podjąć? 26 października 2021
- Jak zwiększyć wartość firmy i marki w oczach klientów i inwestorów? Poznaj 3 efektywne sposoby. 13 września 2021
- Strategia marketingowa przedsiębiorstwa rodzinnego. Na jakie aspekty warto położyć nacisk? 13 września 2021
- 7 najważniejszych zalet platformy Pimcore 30 sierpnia 2021
- Bankowość internetowa – co musisz o niej wiedzieć? 19 sierpnia 2021
- Na czym polega pozycjonowanie strony? 2 sierpnia 2021
Tagi
O nas i o blogu
Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.Prośba o darmową wycenę
Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.
Zapisz się do newslettera!
Pingback: Marketing lokalny - o co w nim chodzi? - Adwave - Pozycjonowanie stron
Może się to komuś przyda, ale w wielu przypadkach, przy rozpoczynaniu kampanii, Google ma też jakieś kody rabatowe. Tak przynajmniej widziałem na pewnym portalu aukcyjnym, że takie są.
Optymalizacja kluczem do sukcesu w Google Ads.