RTB – co powinieneś wiedzieć?

No Comments

Real -Time Bidding, czyli właśnie RTB, to metoda prowadzenia kampanii reklamowej, o której niewielu dotychczas słyszało. Warto dowiedzieć się o niej więcej, bowiem ta innowacyjna metoda marketingowa może przynieść zdumiewające efekty. Na czym zatem polega RTB?

rtb

RTB – krótka definicja

Ta metoda marketingu ma charakter aukcyjny i to ją wyróżnia spośród innych sposobów reklamy. Oznacza to, że powierzchnia reklamowa zostanie udostępniona temu, kto jest w stanie za nią więcej zapłacić. Co ważne, aukcje odbywają się w czasie rzeczywistym, a zatem dokładnie w chwili, w której użytkownik wchodzi na stronę. Każde pojedyncze wyświetlenie witryny bierze udział w aukcji o wyświetlenie reklamy.

Czemu RTB jest skuteczne?

Bardzo ważne w tym modelu marketingowym jest to, że reklama, która wygra aukcję wyświetla się użytkownikom, którzy prawdopodobnie będą zainteresowani produktem bądź usługą. Można zatem rzec, że trafia ona bezpośrednio do grupy docelowej a szanse na zainteresowanie klienta ofertą firmy są bardzo duże. Dzięki precyzyjnemu trafianiu w target przedsiębiorstwo zwiększa sprzedaż co przekłada się bezpośrednio na wzrost zysków. Warto również zdawać sobie sprawę z jeszcze jednej zalety RTB – ten rodzaj kampanii może wykorzystywać także domeny premium, a zatem takie na których ruch jest dużo większy.

RTB a koszty

Niestety metody RTB nie można zaklasyfikować do tanich sposobów na reklamę. System aukcyjny wyklucza niskie koszty, chyba, że konkurencja jest bardzo niewielka. Możemy jednak spróbować je ograniczyć poprzez precyzyjne zaplanowanie strategii i dobre określenie grupy docelowej.

Jak wygląda licytacja?

W momencie, w którym użytkownik wchodzi na stronę internetową, na której ma zostać wyświetlona reklama, algorytmy przeprowadzają szybką aukcję wśród chętnych do wyświetlenia treści marketingowej. Czy tylko pieniądze decydują o wygranej? Oczywiście jedną z bardziej znaczących rzeczy jest kwota zaoferowana wyszukiwarce za wynajęcie powierzchni reklamowej, ale okazuje się, że nie jest to jedyna motywacja botów przeprowadzających licytację. Ważną kwestią jest również trafność reklamy, która ma się wyświetlić na stronie. Znaczy to oczywiście tyle, że wyszukiwarka promuje konkretne usługi i towary tylko osobom potencjalnie zainteresowanym ofertą. Kolejna istotna sprawa to jakość strony, na którą reklama przekieruje użytkownika, jeżeli w nią kliknie. Ważne jest zatem, aby witryna, którą reklamujemy była uznana przez wyszukiwarkę za wartościową. Wówczas mamy większe szanse wygrywać aukcje i częściej zajmować powierzchnie reklamowe. Ostatnią, choć nie mniej ważną, kwestią jest współczynnik klikalności (tzw. CTR). Jeżeli nasza reklama nie zachęca użytkowników do sprawdzenia oferty – będzie rzadziej wyświetlana.

RTB to kampania, która pomaga zbudować wizerunek marki, ale przede wszystkim trafia prosto do celu, czyli osób zainteresowanych promowanym przez nas produktem bądź usługą. Tylko uderzając reklamą w konkretną grupę docelową możemy spodziewać się spektakularnych efektów. A jeżeli takich właśnie oczekujemy to warto rozważyć metodę Real-Time Bidding, jako pewny przepis na sukces.

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko