Magento hosting – jaki rodzaj serwera wybrać

No Comments

Czy zastanawiasz się, jaki wybrać Magento hosting? Decyzja taka jest bardzo ważna, gdyż jego rodzaj i jakość będzie mieć duży wpływ na funkcjonowanie strony. W tym artykule przyjrzymy się zatem, jakie typy serwerów warto rozważyć i na jakie jeszcze inne czynniki zwracać uwagę.

Magento hosting – 3 główne typy serwerów

W ofercie większości dostawców można znaleźć 3 główne typy hostingu:

1. Serwer współdzielony

Warto już na początku zaznaczyć, że ten rodzaj serwera praktycznie nie ma sensu w przypadku sklepów Magento 2. Z racji jego konstrukcji zasoby hostingu (jak sama nazwa wskazuje) są współdzielone z innymi użytkownikami.

W rezultacie jego wydajność jest niska, a możliwości konfiguracji oraz skalowalności są znacznie ograniczone. Istnieje także ryzyko, że poszczególni użytkownicy będą „wchodzić sobie w drogę” – jeśli strona jednego z nich potrzebuje w jakimś momencie znacznie więcej zasobów, inne witryny negatywnie to odczują.

Główną zaletą takiego rozwiązania jest niska cena i zwykle łatwa konfiguracja, jednak, jak wspomniano wcześniej, jakość pozostawia nieco do życzenia.

2. Serwer dedykowany

Jeśli zależy Ci na jakości i wydajności, jest to najlepszy typ hostingu Magento. Wybierz go, gdy zamierzasz obsługiwać nawet do kilkuset zamówień dziennie.

W przypadku tej opcji po prostu otrzymujesz na własność cały serwer i jego zasoby. Dzięki temu masz wpływ na każdy aspekt jego infrastruktury oraz bezpieczeństwa. Daje to większą swobodę, jeśli chodzi o eksperymentowanie i tworzenie rozwiązań specjalnie z myślą o swoich potrzebach.

Serwer dedykowany daje duże możliwości, jednak samo korzystanie z niego wiąże się z dodatkowymi wyzwaniami. Choć otrzymujesz wiele zasobów, to jednak skalowanie wydajności w krótkim czasie może być trudne, gdyż wymaga konfiguracji dodatkowego sprzętu.

Oprócz tego w przypadku problemów technicznych jesteś zdany głównie na siebie, jako że w końcu sam zarządzasz w pełni takim serwerem. Jeśli nie dysponujesz odpowiednimi umiejętnościami technicznymi, powinieneś zatrudniać zespół specjalistów, którzy będą w stanie zaradzić takim kwestiom.
Dzierżawa, a zwłaszcza zakup serwera dedykowanego to zdecydowanie najdroższe opcje, dlatego w ich przypadku musisz dysponować odpowiednim budżetem.

Magento hosting – jaki rodzaj serwera wybrać
Magento hosting – jaki rodzaj serwera wybrać

3. Virtual Private Server (VPS)

Ten typ hostingu Magento to nieco bardziej zaawansowana wersja serwera współdzielonego. Choć zasoby dalej są do pewnego stopnia rozdysponowane między licznymi użytkownikami, to jednak „nie wchodzą oni sobie w drogę”, jako że w wyniku wirtualizacji doszło do podzielenia zasobów maszyny na tytułowe wirtualne serwery prywatne.

Z drugiej strony taka konstrukcja może nadać pewne ograniczenia w zależności od tego, jak skonfigurowano VPS. Jeśli przeprowadzono na nim pełną wirtualizację, na swoim serwerze możesz zainstalować dowolny system operacyjny.

Jeśli jednak miejsce miała parawirtualizacja i systemem bazowym jest Linux, to na swoim VPS-ie nie można zainstalować Windowsa.

Serwery z pełną wirtualizacją są zdecydowanie droższe od tych, na których przeprowadzono parawirtualizację.

Ogólnie można jednak powiedzieć, że VPS to rozwiązanie pośrednie między serwerem dedykowanym a współdzielonym. Nie otrzymujesz dostępu do tak bogatych zasobów i opcji konfiguracji, jednak sama obsługa jest znacznie prostsza, a koszty zdecydowanie mniejsze.

Magento hosting – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Platforma Magento jest bardzo zaawansowana technicznie i trudna w obsłudze. Jeśli zatem szukasz hostingu dla swojego sklepu, zwróć uwagę na to, jakie wsparcie zapewnia dostawca. Oto kilka kwestii, które należy brać pod uwagę:

  • Dodatkowe usługi, które ulepszają funkcjonowanie sklepu jak Varnish, Apache, MySQL, MariaDB.
  • Wsparcie ekspertów Magento.
  • Monitoring kwestii bezpieczeństwa, pomoc w przypadku zagrożeń, regularne dokonywanie kopii zapasowych, dodatkowe zabezpieczenia przed atakami DDoS.
  • Certyfikat SSL i pomoc w jego instalacji.
  • Pomoc przy migracji na serwer dostawcy.
  • Zgodność z przepisami RODO.
  • Lokalizacja serwera – serwer powinien znajdować się stosunkowo blisko regionów, z których generujesz najwięcej ruchu.
  • Rodzaj i konfiguracja serwera – serwery Nginx pozwalają skuteczniej wykorzystywać zasoby w porównaniu do Apache. Warto także, aby wszystkie procesy były obsługiwane przez nieobciążony zbędnymi aplikacjami system Linux.
  • Typ bazy danych – jeśli Twój sklep będzie musiał radzić sobie z dużymi obciążeniami, poszukaj serwerów, które korzystają z Percona MySQL.

Magento hosting – podsumowanie

Sklepy internetowe na Magento 2 wymagają dużych zasobów, jednak w zamian pozwalają na zaawansowaną konfigurację oraz świetne skalowanie. Zastosuj się dlatego do omówionych tutaj porad i zakup odpowiedni serwer, aby Twoja witryna działała na solidnym fundamencie.

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko