Słowa kluczowe – jak je dobrać?

3 Comments

Słowa kluczowe to bardzo ważna część SEO. Warto zatem wiedzieć o nich jak najwięcej. Zaczynając od tego czym są, poprzez to jak je dobierać aż po informacje jaka ilość keywords jest dobrze widziana na stronie internetowej.

słowa kluczowe

Słowa kluczowe – definicja

Są to frazy, które wpisuje w wyszukiwarkę użytkownik Google, aby odnaleźć to, czego szuka. Pod te właśnie frazy pozycjonuje się strony internetowe i tworzy się skuteczne kampanie marketingowe dla firm bądź ich produktów i usług.

Rodzaje keywords

Warto wiedzieć, że słowa kluczowe to mało precyzyjne wyrażenie. Dzielą się one bowiem na różne rodzaje. Możemy wyróżnić:

  • Słowa kluczowe, które odnoszą się do ogólnej grupy produktów, np. „szminki”,
  • Bardziej szczegółowej, zawężające poszukiwania do danej grupy produktów, np. „czerwone szminki”,
  • Określające firmę (tzw. brandowe), np. „szminki Mesauda Milano”,
  • Odnoszące się do lokalizacji, np. „sklepy z kosmetykami Wrocław”,
  • Najrzadziej używane i najbardziej skomplikowane są frazy kluczowe składające się z dłuższych, szczegółowych opisów, np. „szminki czerwone, matowe z miękkim aplikatorem”.

Słowa kluczowe a SEO

Jakie znaczenie mają słowa kluczowe przy pozycjonowaniu stron? Ogromne. Dzięki temu, że pozycjonujemy swoją stronę, albo jej podstrony, pod konkretne keywords trafiamy na pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwarek. Dlatego musimy zadbać o to, aby treści, które umieszczone są na naszej witrynie zawierały odpowiednią ich ilość. Google wówczas zaproponuje naszą domenę osobom, które wpisały powiązane z nią zapytanie, a zatem podsuwa naszą stronę internetową grupie docelowej.

Keywords a Google Ads

Podobnie jak w przypadku SEO, Google Ads bardzo intensywnie korzysta z słów kluczowych. Właściwie to bez nich nie ma reklamy. Płatne promowanie witryny w Google polega bowiem na ustaleniu budżetu reklamowego na konkretne frazy. Wówczas nasza witryna pojawia się w sponsorowanych wynikach wyszukiwania kiedy użytkownik wywoła ją właśnie po słowach kluczowych.

Słowa kluczowe – jak je dobrać?

Miejsca, w których warto umieszczać frazy kluczowe to treść strony (tytuł tekstu, nagłówki, początek akapitów), znaczniki meta, opisy obrazków, słowa używane do zakotwiczenia linków (anchor text). Skoro już wiemy gdzie to warto również dowiedzieć się jakie słowa kluczowe powinniśmy umieszczać na naszych stronach. Pierwszą zasadą jest dobieranie keywords pod lokalizację. Znaczy to, że jeśli prowadzisz biznes w Zielonej Górze to dołącz to do słów kluczowych, np. „sklep kosmetyczny Zielona Góra”. Jeśli jednak nie prowadzisz biznesu, w którym można by było określić konkretną lokalizację to warto celować w bardziej szczegółowe frazy, np. „kosmetyki do włosów”. Dzięki temu zawęzisz grupę docelową, a w przypadku reklam płatnych zaoszczędzisz pieniądze – ogólne frazy kluczowe są bardzo drogie ze względu na duże zainteresowanie. Warto nawet pójść jeszcze dalej i dodać kolejne słowo, które jeszcze lepiej dopasuje wynik wyszukiwania do potrzeb użytkowników – np. najlepsze kosmetyki do włosów. Bardziej szczegółowe keywords mają też mniejszą konkurencję i łatwiej dostać się z nimi na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.

Słowa kluczowe to podstawa funkcjonowania wszystkich systemów reklamowych – zarówno bezpłatnych (SEO) jak i płatnych (Google Ads). Dobierać je trzeba ostrożnie, aby faktycznie pomogły wypromować domenę. Warto też pamiętać, że ilość keywords na naszej witrynie powinna być rozsądna, w innym przypadku mogą nam one zaszkodzić.

3 Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko