Link Building – co to jest?

No Comments

Prowadząc stronę internetową bądź bloga warto mieć pojęcie o podstawowych metodach pozycjonowania. I choć sposobów na poprawienie widoczności naszej witryny jest mnóstwo to z pewnością jedną z bardziej znanych i lubianych jest właśnie Link Building. Co warto o nim wiedzieć?

Link Building

Link building – definicja

Zacząć należy od najważniejszego, czyli uświadomienia sobie czym tak naprawdę jest sam link. Na szczęście odpowiedź jest banalnie prosta – jest to, umieszczony w tekście, bądź dokumencie tekstowym, odsyłacz do konkretnej witryny. Czym zatem jest pozyskiwanie linków? W tym przypadku wytłumaczenie również wydaję się nie być skomplikowane. Otóż właścicielom witryny internetowej, e-sklepu bądź bloga najczęściej zależy, aby ich strona znalazła się jak najwyżej w wyszukiwarce Google. Sama wyszukiwarka jednak wartościuje witryny pod względem pewnych wytycznych. Jedną z nich jest ocena ilościowa linków umieszczonych w sieci, które odsyłają do naszej strony internetowej. Łącza te mogą być umieszczone w artykułach blogowych itd. Ważne jest jednak, aby były one wartościowe, czyli znajdowały się na portalach, blogach albo stronach, które także są dobrze oceniane przez roboty Google. W tej sposób budujemy sieć linków umacniających pozycję naszej witryny.

Link building – jak się do tego zabrać?

Możliwości jest kilka i warto oczywiście poznać wszystkie. Zacznijmy zatem od katalogów, gdzie umieszczamy zarówno dane firmy jak i łącze odsyłające do naszej witryny. Jest to dość naturalny sposób reklamy i doskonała okazja, aby rozpocząć pozyskiwanie linków. Kolejną świetną opcją okazują się blogi. W tym przypadku warto rozważyć założenie bloga tematycznego, nawiązującego do naszej branży, a następnie umieszczać w artykułach linki do strony, na której prowadzimy sprzedaż. Warto wiedzieć, że również na naszej witrynie możemy prowadzić tematycznego bloga w charakterze poradnikowym i tym samym rozpocząć linkowanie wewnętrzne, które również ma wpływ na SEO (ułatwia robotom Google indeksowanie każdej podstrony na naszej witrynie). Dobra alternatywą są również artykuły sponsorowane, które możemy umieścić na portalach cenionych przez Google. Pisząc takowy tekst wklejamy linka do naszej witryny i czekamy na efekty, a te często są spektakularne. Jednak metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z kosztami. Bardzo dobrym sposobem jest również umieszczanie łączy na różnego rodzaju forach tematycznych, jednak należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością i nachalnością takiego działania.

Wartościowe linki – o czym należy pamiętać?

Link Building to świetna metoda pozycjonowania pod warunkiem, że zadbamy o wysoką jakość pozyskiwanych linków. W jaki sposób to zrobić? Przede wszystkim szukając miejsca, w którym chcemy umieścić odnośnik do naszej strony warto pamiętać o tym, że Google ceni portale funkcjonujące już od dłuższego czasu. Jednym z kryteriów oceny jakości portalu jest również ilość linków wychodzących, które umieszcza. Jeżeli jest ich za dużo – roboty Google automatycznie klasyfikują go jako mniej wartościowy niż ten, na którym liczba odnośników jest rozsądna. Sprawia to, że pozyskanie wartościowego linka przestaje być proste. Kolejną zasadą jest to, że wstawiony odnośnik musi być dopasowany do tekstu i odsyłać czytelnika do strony, która faktycznie może go zainteresować. Wybierajmy zatem portale tematyczne, które odpowiadają naszej branży. Linki powinny być wplecione w tekst w sposób naturalny i nienachalny, zachęcający do kliknięcia, jednak nierzucający się w oczy jako bezczelna reklama. Warto także pamiętać o tym, aby linkować nie tylko stronę główną, ale też podstrony. Roboty Google lubią bowiem różnorodność pod tym względem.

Link Building to jedna z najpowszechniejszych metod uwiarygodniania naszej strony internetowej przed robotami Google. Ważne jest jednak, aby linki prowadzące do witryny były dobre i wiarygodne. W innym wypadku linkowanie może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt, a przecież nie na tym nam zależy.

O różnych metodach link buildingu przeczytasz także w artykule: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/737/link-building-od-a-do-z

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko