Prowadząc stronę internetową bądź bloga warto mieć pojęcie o podstawowych metodach pozycjonowania. I choć sposobów na poprawienie widoczności naszej witryny jest mnóstwo to z pewnością jedną z bardziej znanych i lubianych jest właśnie Link Building. Co warto o nim wiedzieć?
Zanim zaczniemy wyjaśniać znaczenie i zasady link buildingu, zacząć należy od najważniejszego, czyli uświadomienia sobie czym tak naprawdę jest sam link. Na szczęście odpowiedź jest banalnie prosta – jest to, umieszczony w tekście, bądź dokumencie tekstowym, odsyłacz do konkretnej witryny. Link może być zarówno adresem URL, ale również fragmentem tekstu z anchorem, odsyłającym do tekstu lub grafiki.
Skoro już wiemy, czym jest link, odpowiedzmy sobie zatem na pytanie – czym jest pozyskiwanie linków? W tym przypadku wytłumaczenie również wydaję się nie być skomplikowane. Otóż właścicielom witryny internetowej, e-sklepu bądź bloga najczęściej zależy, aby ich strona znalazła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania Google. Sama wyszukiwarka jednak wartościuje witryny pod względem pewnych wytycznych. Jedną z nich jest ocena ilościowa linków umieszczonych w sieci, które odsyłają do naszej strony internetowej. Łącza te mogą być umieszczone w artykułach blogowych itd. Ważne jest jednak, aby były one wartościowe, czyli znajdowały się na portalach, blogach albo stronach, które także są dobrze oceniane przez roboty Google. W tej sposób budujemy sieć linków umacniających pozycję naszej domeny.
Sprawdź również: AI Media Planner
Anchor text (unikalne hiperłącze), czyli opis linku, po którego kliknięciu zostaniemy przeniesieni na określoną witrynę internetową, która zawarta jest pod anchorem.
Przykładowy kod HTML do anchoru, powinien wyglądać następująco:
<a href=”https://www.adwave.eu”>Adwave</a>
Możliwości jest kilka i warto oczywiście poznać wszystkie. Zacznijmy zatem od katalogów, gdzie umieszczamy zarówno dane firmy jak i łącze odsyłające do naszej witryny. Jest to dość naturalny sposób reklamy i doskonała okazja, aby rozpocząć pozyskiwanie linków. Kolejną świetną opcją okazują się blogi. W tym przypadku warto rozważyć założenie bloga tematycznego, nawiązującego do naszej branży, a następnie umieszczać w artykułach linki do strony, na której prowadzimy sprzedaż. Warto wiedzieć, że również na naszej witrynie możemy prowadzić tematycznego bloga w charakterze poradnikowym i tym samym rozpocząć linkowanie wewnętrzne, które również ma wpływ na SEO (ułatwia robotom Google indeksowanie każdej podstrony na naszej witrynie). Dobra alternatywą są również artykuły sponsorowane, które możemy umieścić na portalach cenionych przez Google. Pisząc takowy tekst wklejamy linka do naszej witryny i czekamy na efekty, a te często są spektakularne. Jednak metoda ta, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z kosztami. Bardzo dobrym sposobem jest również umieszczanie łączy na różnego rodzaju forach tematycznych, jednak należy pamiętać o tym, aby nie przesadzić z ilością i nachalnością takiego działania.
Istotnymi elementami marketingu internetowego są linki wewnętrzne oraz linki zewnętrzne. Przyjrzyjmy się obu rodzajom.
Linki wewnętrzne – to wszystkie linki, które prowadzą nas do innych stron w obszarze jednej witryny internetowej. Służą użytkownikom do łatwego przemieszczania się po naszej stronie www. Używane są do nawigacji między poszczególnymi stronami, ale również do łatwiejszego dostępu do określonych elementów, jak artykuły blogowe oraz grafiki i wykresy.
Linki zewnętrzne – to te linki, które prowadzą użytkownika do innych stron internetowych. Są one ważne, zarówno dla użytkowników, jak i SEO, ponieważ potwierdzają nasz wartościowy content. Ponadto używane są do pozycjonowania, a zatem lepszych wyników w Google, dzięki wskazaniu wysokowartościowych witryn.
Oba rodzaje linków są ważnymi narzędziami, które służą budowaniu ruchu na stronie internetowej, a także wpływają na wyniki wyszukiwania.
Aby skutecznie wpłynąć na poprawę pozycji swojej strony w wynikach wyszukiwania i budowaniu wartościowego linkowania, należy znać różnice między linkami nofollow i linkami dofollow.
Linki nofollow – nie stanowią żadnej wartości dla SEO. Nie zawierają one żadnych linków pozycjonujących Twoją witrynę. Dlaczego więc one w ogóle istnieją? Atrybut nofollow, został stworzony przez Google w celu zwalczania spamu. Jest on automatycznie dodawany do linków w komentarzach, pod postami na forach internetowych oraz pod artykułami. Z pewnością spotkałeś się z takimi komentarzami, jak „Świetny artykuł, odwiedź też www…”. Jednak takie linki Google po prostu omija przy tworzeniu statystyk i oceny witryny.
Linki dofollow – to właśnie wartościowe linki dla Twojej strony internetowej, które lubi algorytm Google. Przyczyniają się one do pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwania, dlatego ważne jest, aby uzyskać jak najwięcej wartościowych tego typu linków. Wartościowych, czyli z wysokiej jakości stron, o czym warto pamiętać budując profil linków.
Link Building to świetna metoda pozycjonowania pod warunkiem, że zadbamy o wysoką jakość pozyskiwanych linków. Jak zdobywać linki? Przede wszystkim szukając miejsca, w którym chcemy umieścić odnośnik do naszej strony warto pamiętać o tym, że Google ceni portale funkcjonujące już od dłuższego czasu. Jednym z kryteriów oceny jakości portalu jest również ilość linków wychodzących, które umieszcza. Jeżeli jest ich za dużo – roboty Google automatycznie klasyfikują go jako mniej wartościowy niż ten, na którym liczba odnośników jest rozsądna. Sprawia to, że pozyskanie wartościowego linka przestaje być proste. Kolejną zasadą jest to, że wstawiony odnośnik musi być dopasowany do tekstu i odsyłać czytelnika do strony, która faktycznie może go zainteresować. Wybierajmy zatem portale tematyczne, które odpowiadają naszej branży. Linki powinny być wplecione w tekst w sposób naturalny i nienachalny, zachęcający do kliknięcia, jednak nierzucający się w oczy jako bezczelna reklama. Warto także pamiętać o tym, aby linkować nie tylko stronę główną, ale też podstrony. Roboty Google lubią bowiem różnorodność pod tym względem.
Link Building to jedna z najpowszechniejszych metod uwiarygodniania naszej strony internetowej zgodnie z wytycznymi Google. Ważne jest jednak, aby linki prowadzące do witryny były dobre i wiarygodne. W innym wypadku linkowanie może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt, a przecież nie na tym nam zależy.
O różnych metodach link buildingu przeczytasz także w artykule: https://www.whitepress.pl/baza-wiedzy/737/link-building-od-a-do-z
1 Comment
Jeśli LB to musi być Whitepress 😉