Jak zacząć prowadzić bloga?

No Comments

Blogi są coraz bardziej popularną formą dzielenia się swoimi pasjami i codziennymi sprawami. Nieważne czy prowadzimy bloga lub portal o charakterze poradnikowym, lifestylowym czy ze specjalistyczną wiedzą na jakiś temat, każda z tych opcji otwiera przed nami ogromne możliwości. Jednak, aby je w pełni wykorzystać powinniśmy dobrze wystartować. Jak rozpocząć przygodę i zacząć prowadzić bloga?

Prowadzenie bloga

Tematyka bloga

Jedną z najważniejszych kwestii jest ustalenie o czym będziemy pisać. Blog o wszystkim to tak naprawdę blog o niczym. Nie zainteresujemy konkretnej grupy osób i nie zdobędziemy stałych czytelników skacząc po tematach. Określmy dziedzinę bądź dwie, na których się znamy i w tym obszarze zacznijmy tworzyć treści. Nie zawsze jest to łatwe, ale zdecydowanie bardzo istotne, jeżeli zależy nam na lojalnej grupie odbiorców. Warto zatem usiąść i przemyśleć nasze zainteresowania, mocne i słabe strony. Na tej podstawie zdecydujmy się na konkretną tematykę naszego bloga. Nieważne czy będzie to blog o macierzyństwie, o podróżach czy też o motoryzacji lub biznesie. Z pewnością znajdzie swoich odbiorców, jeżeli będzie napisany z pasją i w ciekawy sposób. Pamiętajmy również, że jeżeli prowadzimy swój biznes to warto, jako dodatek, pisać bloga nawiązującego do naszej branży. Jest to szczególnie ważne kiedy prowadzimy stronę internetową reklamującą nasze usługi bądź produkty. Taki blog nie tylko uwiarygodni naszą markę, ale również pozwoli na wypromowanie jej w wyszukiwarkach internetowych (po prostu pomoże w pozycjonowaniu). Dlatego jeżeli znamy się na swojej branży warto zaangażować się w stworzenie ciekawego bloga.

Systematyczność kluczem do sukcesu

Jeszcze przed założeniem bloga dobrze jest wymyślić parę tytułów i napisać teksty. Bardzo ważna jest bowiem systematyczność. Regularnie wrzucane teksty to podstawa pozyskiwania odbiorców. Długie przerwy nie wróżą dobrze, szczególnie początkującemu blogowi.

Gdzie pisać?

Możemy zacząć od darmowej platformy, jednak nie jest to do końca bezpieczna opcja. Blog postawiony na bezpłatnym Bloggerze czy WordPressie będzie oczywiście łatwy w obsłudze a koszty utrzymania zostaną zniwelowane. Minusem jest jednak to, że może on zostać zamknięty przez właściciela platformy. W dodatku nie możemy go spersonalizować według własnych potrzeb. Zazwyczaj mamy możliwość skorzystania tylko z kilku gotowych szablonów. Zakładając bloga na poważnie warto zatem zainwestować trochę pieniędzy w płatny system zarządzania treścią. To również może być WordPress, ale dzięki wykupieniu pakietu – domeny i hostingu – otwierają się przed nami nowe możliwości.

Jak prowadzić bloga?

Przede wszystkim ciekawie. Jeżeli osiągniemy poziom, na którym potrafimy zainteresować czytelników to będziemy krok milowy w przód. Następnie warto zadbać o to, aby artykuł był choć trochę zgodny z SEO i oczywiście z zasadami poprawnej polszczyzny! Ważna jest również przejrzystość tekstu – dzielenie go na akapity, dbałość o interesujące nagłówki, czytelna czcionka itd. Warto także dodawać zdjęcia przy każdym napisanym artykule. Przykuwają one uwagę oraz mają wpływ na pozycjonowanie naszego bloga.

Prowadzić bloga może każdy, ale nie wszyscy odniosą sukces. Zanim go założymy warto ustalić jak się do tego zabrać. Nie wystarczy bowiem kupić domeny i pisać byle czego. Treści muszą być ciekawe i trafiać do docelowej grupy odbiorców. To wszystko może okazać się trudniejsze niż się wydaje. Jedno jest pewne – jeżeli się uda, satysfakcja gwarantowana.

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko