Blog – czy warto go prowadzić?

2 Comments

Dziś każdy może być blogerem. Założenie internetowego pamiętnika (bądź poradnika) jest bowiem szybkie, łatwe i przyjemne. Nie wszyscy jednak zabierają się do tego umiejętnie, stąd tylko garstka ludzi odnosi sukces prowadząc bloga. Nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto. Można natomiast rozróżnić sytuacje, w których to się opłaca od takich, gdzie prowadzenie bloga nie ma większego sensu (chyba, że publikuje się dla zabicia czasu).

Blog

Czym jest blog?

Jest to domena, na której publikuje się różnego rodzaju treści. Mogą to być artykuły, zdjęcia bądź filmy. Najczęściej celem osoby, która bloga prowadzi jest pozyskanie szerokiego grona odbiorców i zachęcenie ich do aktywności pod publikacjami.

Rodzaje blogów

Wydawałoby się, że blog to blog i nie ma na ten temat nic więcej do powiedzenia. Otóż nie jest to prawdą. Możemy rozróżnić kilka typów internetowych „dzienników”. Najbardziej popularne są:

  • Blogi firmowe – czyli takie, które przypisane są danemu przedsiębiorstwu a ich głównym celem jest pozycjonowanie strony internetowej firmy. Na takim blogu umieszcza się treści związane z branżą, najczęściej o charakterze poradnikowym. Często można tam znaleźć również informacje o firmie, poznać trochę jej pracowników oraz przeczytać o sukcesach, które przedsiębiorstwo odniosło w ostatnim czasie. Poprzez blogi firmowe zyskuje się również zaufanie klientów, poprzez podniesienie swojej wiarygodności (skoro firma ma bloga z treściami specjalistycznymi to na pewno jest profesjonalna i zna się na rzeczy).
  • Blogi lifestylowe – blogi osobiste, które nie są monotematyczne. Dotyczą one różnych dziedzin, nie skupiając się na jednej konkretnej. Autor może pisać o swoich spostrzeżeniach, wydarzeniach ze swojego życia, swoich pasjach, umiejętnościach i tak naprawdę o tym, o czym ma ochotę.
  • Blogi tematyczne – pisane z pasją na konkretny temat, na którym autor się zna i którym się zajmuje. Są to m.in. blogi podróżnicze, parentingowe, modowe i wiele, wiele innych, które możemy znaleźć w sieci. Ze względu na dużą konkurencję właściciele blogów muszą być naprawdę kreatywni.

Kiedy warto prowadzić bloga?

Z pewnością posiadając własną firmę warto zadbać o jej blogową stronę. Przynosi to ogromne korzyści naszej działalności. Poprawia jej reputację, umacnia autorytet a od strony technicznej – pomaga w pozycjonowaniu witryny firmowej poprzez wstawianie w treści artykułów linki do konkretnych produktów. Raczej nie zarobimy na samym blogu, ale mamy szansę zwiększyć sprzedaż a to już przekłada się na bezpośredni zysk. W innych przypadkach blog opłaca się finansowo tylko wtedy, gdy uda się nam się przebić przez wielu innych twórców i zyskać popularność. Wówczas mamy szansę zostać ambasadorami różnych marek bądź dostawać oferty współpracy od firm.

Prowadzenie bloga jest czasochłonne i wymaga sporej dawki kreatywności. Jeżeli jednak dobrze się do tego zabierzemy i osiągniemy sukces to publikowanie treści może nam się naprawdę opłacić. Inaczej jest w przypadku blogów firmowych – je zawsze warto prowadzić, bo jest to jedna z metod promocji firmy.

2 Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko