Podstawowe zagadnienia e-mail marketingu

3 Comments

E-mail marketing pozwala na skuteczne komunikowanie się z klientami. Daje też szansę na poszerzanie ich grona, musisz tylko wiedzieć w jaki sposób korzystać z poczty elektronicznej, aby zachęcić możliwie jak najwięcej osób do zwrócenia uwagi na Twoją ofertę. Jednak żeby zaplanowane działania przyniosły oczekiwany rezultat, powinieneś najpierw zapoznać się z zagadnieniami związanymi z tym rodzajem promocji. Naprawdę warto, bo jest prosty i niedrogi.

Podstawowe zagadnienia e-mail marketingu

Oto najważniejsze pojęcia e-mail marketingu:

 1. Newsletter – jest elektroniczną formą biuletynu, który przesyła się do subskrybentów tj. osób zapisanych na listę mailingową. Składa się z nagłówka, leadu i treści, a często również z CTA (ang. Call to Action) w formie przycisku, ikony czy podlinkowanego tekstu, który służy do szybkiego przekierowania odbiorcy wiadomości na stronę docelową czyli landing page.
 2. Konwersja to wykonanie pożądanej aktywności przez użytkownika, do którego skierowana jest kampania reklamowa. W wyniku prowadzonej akcji promocyjnej, powinien on trafić na stronę docelową i zarejestrować się tam, dokonać zakupu itp. Skuteczność tych działań czyli efektywność witryny wyrażana jest za pomocą procentowego współczynnika konwersji CR (ang. Conversion Rate).
 3. SPAM – wpadają tam wiadomości e-mail na których odbiorcy nie zależy lub wręcz są niechciane. Żeby Twój newsletter nie był przenoszony do spamu, warto przeprowadzić targetowanie behawioralne. Dzięki niemu otrzymujesz informacje o zachowaniu w sieci osób, do których ma docierać newsletter. Kiedy znasz ich upodobania, łatwiej stworzyć taki opis oferty, który ich zainteresuje.
 4. Współczynnik OR (ang. Open Rate) – określa liczbę otwartych maili w odniesieniu do liczby wszystkich wysłanych wiadomości, wyrażany jest w procentach.
 5. Współczynnik CTR (Click Through Rate) – określa liczbę kliknięć w link znajdujący się w mailu w odniesieniu do liczby wszystkich wysłanych wiadomości, wyrażany jest w procentach.
 6. Współczynnik CTOR (Click To Open Rate) – określa liczbę kliknięć w link znajdujący się w mailu w odniesieniu do liczby otwartych wiadomości, wyrażany jest w procentach.
 7. Miękka i twarda zwrotka – pierwsza z nich oznacza, że e-mail został odbity w związku z tymczasowymi problemami ze skrzynką mailową odbiorcy, druga że z dużym prawdopodobieństwem będzie odbijany zawsze, bo np. w adresie jest błąd.
 8. Testy A/B – polegają na porównywaniu dwóch wersji newslettera, w celu określenia, która skutkuje wyższym wskaźnikiem konwersji.

W przypadku gdy po przestudiowaniu powyższych objaśnień stwierdzisz jednak, że potrzebne jest Ci profesjonalne wsparcie jeśli chodzi o marketing e-mailowy, koniecznie skontaktuj się z nami. Objaśnimy, doradzimy, pomożemy – w takim zakresie, jaki uznasz za niezbędny.

3 Comments
  • Aline Kord
  • 16 sierpnia 2019

  Masz rację Mateuszu, trafnie to ująłeś. Przy czym trzeba też wyważyć balans pomiędzy atrakcyjną formą graficzną i treścią oraz dodatkowo uwzględnić, że klient na początek rzuci okiem i w ciągu kilku sekund musimy go pozyskać:)

  • Mateusz
  • 7 maja 2019

  Bardzo cenny i dobry artykuł, który przedstawia podstawowe zagadnienia dot. e-mail marketingu. Newsletter jest chyba aktualnie najpopularniejszą metodą komunikacji między firmą a klientem. Stworzenie takiego newslettera nie jest czasochłonne a w prosty tekstowy czy też graficzny sposób można dotrzeć do naszego klienta z cenną dla niego informacją o nowym produkcie czy też zmianach które nadchodzą.

  • Hubert
  • 28 kwietnia 2019

  Dobre wprowadzenie od strony technicznej, wyjaśnia „po ludzku” czym są te tajemnicze CTRy i Konwersja. Poszerzenie tematu, to dobry materiał na kolejny wpis. Od siebie dodam, że dla osiągnięcia wyższych wyników ważna jest zarówno treść wiadomości, jak i częstotliwość wysyłania (zbyt częste emaile prowadzą do zniechęcenia i braku reakcji na przesyłane newslettery).

Comments are closed.

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko