Google Analytics – które widoki musisz poznać?

1 Comment

Prowadząc jakąkolwiek stronę internetową nie sposób nie korzystać z narzędzia zwanego Google Analytics. To absolutna podstawa, gdyż dane, które w ten sposób pozyskujemy są niezwykle ważne do oceny i analizy postępów naszej witryny. Czy domena odnosi sukces w sieci czy wręcz przeciwnie? Co należy zmienić, jaką obrać strategię? Na te pytania pozwalają nam odpowiedzieć poszczególne widoki dostępne w Google Analytics. Które z nich koniecznie musisz znać?

google analytics

Ilość i źródło osób odwiedzających

To podstawowy widok. Musimy bowiem wiedzieć skąd generuje się ruch na naszej stronie oraz czy w ogóle mamy na niej jakiś ruch. Z jakich zatem źródeł ludzie mogą trafiać na naszą domenę?

  • Social media – użytkownicy klikają w link umieszczony w mediach społecznościowych i zostają odesłani na naszą domenę.
  • Wyszukiwarka – użytkownicy wpisują frazę w Google i wybierają naszą stronę z wyników wyszukiwania.
  • Bezpośrednie wejścia – użytkownicy znają adres naszej witryny i wpisują go bezpośrednio w pasek wyszukiwania u góry strony.

Wszystkie te kanały składają się na całościowy ruch na naszej stronie. Niektóre bardziej, inne mniej. Dzięki analizie możemy ustalić, który z nich jest najbardziej wartościowy dla naszej domeny i w który opłaca się inwestować.

Najpopularniejsze podstrony

Google Analytics daje nam możliwość sprawdzenia, która podstrona jest najczęściej odwiedzana. Czy ma to znaczenie? Otóż tak. Jest to bardzo istotne, aby wiedzieć o czym pisać i co interesuje naszych odbiorców. Taka informacja pomoże w zaplanowaniu kolejnych postów. W przypadku prowadzenia e-sklepu możemy natomiast zaobserwować, który z produktów jest najczęściej sprawdzany, czyli czego szukają nasi potencjalni klienci. Jeżeli nie sprzedaje się tak dobrze, jakbyśmy chcieli to może warto wówczas zrobić na niego jakąś promocję? Dzięki temu widokowi możemy opracowywać na bieżąco strategie firmy.

Serwisy, z których uzyskujemy ruch na stronie

Pierwszy z wymienionych przez nas widoków pozwoli nam na ocenę czy mamy ruch na stronie, ten natomiast pomoże ustalić z jakich konkretnie witryn ludzie odsyłani są na naszą domenę. To oczywiście również jest istotne. Musimy bowiem wiedzieć na jakich stronach warto się promować, aby reklama była skuteczna.

Podstrony, na które wejścia są z wyszukiwarki

Współpracując z agencją SEO (bądź próbując samemu pozycjonować stronę) warto zwrócić uwagę i na ten widok. Pozwoli nam ocenić dla jakich podstron na naszej domenie źródłem wejść jest głównie wyszukiwarka. Takie podstrony muszą być bardzo dobrze zoptymalizowane, aby generować ruch. Dzięki temu widokowi możemy kontrolować działania agencji marketingowej, z którą współpracujemy bądź ocenić nasze własne postępy w pozycjonowaniu witryny i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Telefon czy komputer

Google Analytics posiada również dane dotyczące sposobu wchodzenia na naszą stronę przez użytkowników. Czy odwiedzają ją oni używając smartfonów czy komputerów? Jeżeli przewaga jest wejść mobilnych to znak, że warto zadbać o wersję strony wyświetlającą się na telefonach.

To tylko kilka z widoków, które oferuje Google Analytics. Są one jednak absolutnie podstawowe i powinien je znać każdy, komu zależy, aby jego witryna odniosła sukces. Informacje, które możemy tam znaleźć to odpowiedź na pytanie co należy poprawić, o co zadbać a co działa jak należy.

1 Comment

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko