Baltie 3 – programowanie, poradnik

No Comments

Obecnie wiele szkół publicznych oraz prywatnych placówek edukacyjnych dla małych dzieci chce umożliwiać dzieciom naukę programowania oraz robienia rysunków. Ma to na celu wytworzenie myślenia kreatywnego, dzięki któremu dzieci już od najmłodszych lat mogą odkrywać swój talent. Dlatego też od przeszło 20 lat istnieje program Baltie, który jest idealnym rozwiązaniem stosowanym bardzo często w placówkach edukacyjnych.

Baltie – jak zacząć programować – poradnik

W oparciu o definicję Baltie stanowi środowisko edukacyjne. które służy do edukacji dzieci od 4 roku życia, które dotyczy programowania oraz rysowania. Jednocześnie Baltie to główna postać całego programu – jest to mały czarownik, który za pomocą swoich zdolności oraz poleceń ze strony użytkownika jest w stanie wykonać obrazy na specjalnej scenie, dokonywać obliczeń oraz wykonywać wiele innych skomplikowanych zadań. Dzięki temu ma on charakter uniwersalny i wielofunkcyjny.

Co więcej sam program umożliwia naukę rysowania i programowania zarówno małym jak i większym dzieciom o różnym poziomie zaawansowania i wiedzy na temat programowania. Dzięki temu zarówno dzieci, które nigdy wcześniej nie miały styczności z Baltie jak i dzieci, które wykonują już bardziej skomplikowane rysunki mogą korzystać z tego programu. Dzięki temu programowi można dowiedzieć się w jaki sposób używać komputera do prostego programowania oraz wykonywania rysunków. Łącząc zabawę z edukacją jest to odpowiednie rozwiązanie zwłaszcza dla dzieci. Ponadto warto nadmienić, iż środowisko Baltie może zostać w dowolnej chwili przełączone na jeden z trzech trybów:

  • Budowanie
  • Czarowanie
  • Programowanie
Baltie 3 - programowanie, poradnik
Baltie 3 – programowanie nowicjusz

Skąd pobrać środowisko Baltie i jak je zainstalować?

Wbrew obiegowej opinii pobranie oraz instalacja środowiska Baltie jest bardzo prosta i zrozumiała dla każdego. Sam program Baltie można pobrać ze strony internetowej takiej jak spgsys.com/pl. Na sam początek swojej przygody z Baltie istnieje możliwość pobrania wersji demo, która jest bezpłatna. W wersji demo można bez problemu budować różne sceny oraz pisać autorskie programy. Nie ma jednak możliwości zapisywania swoich prac oraz wglądu do nich po zamknięciu programu. Aby móc pobierać swoje prace należy wykupić specjalną licencję. Ta licencja może być używana zarówno w domu na komputerze każdego ucznia oraz w placówkach edukacyjnych na dowolnej liczbie urządzeń lub za pomocą Google Classroom.

Po pobraniu wersji demo czy też zakupieniu licencji należy bezzwłocznie zainstalować środowisko Baltie na swoim komputerze. W tym celu w pierwszej kolejności należy pobrać plik o rozszerzeniu .zip. Następnie należy go rozpakować klikając prawym przyciskiem myszy na polecenie „Extract to…” w menu kontekstowym. Po rozpakowaniu danego pliku będzie widoczny standardowy plik instalacyjny. Należy go uruchomić oraz przeprowadzić zwykłą procedurę instalacyjną. Program nie zawiera żadnych reklam i nie powoduje żadnych zakłóceń w funkcjonowaniu komputera. 

Jak programować w Baltie?

Programowanie w Baltie jest bardzo proste, zwłaszcza dla dzieci. Środowisko zostało stworzone na bazie trzech trybów: budowania, programowania oraz czarowania. Pierwszym – i jednocześnie najczęściej używanym i najprostszym w użyciu jest tryb budowania. W trybie budowania można bez problemu przygotować scenę, która wyglądem przypomina rysunek. Tak przygotowany rysunek można następnie wykorzystać w swoich programach.

Omawiana scena stanowi przestrzeń, na którą muszą zostać nałożone przedmioty z banku przedmiotów. Na scenie można zamieścić co najwyżej 150 przedmiotów ustawionych w sekwencji dziesięciu wierszy po 15 przedmiotów w każdym.  Przedmioty obecne w banku przedmiotów stanowią z kolei niewielkie, ponumerowane rysunki o prostokątnym kształcie, które można umieszczać na przestrzeni. Należy również dodać, iż na przestrzeni w tym trybie można umieścić tak naprawdę tylko numery danych przedmiotów – program sam przyporządkuje numer danego przedmiotu i odzwierciedli go na przestrzeni.

Baltie 3 - przedmioty
Baltie 3 – przedmioty

Drugim trybem używanym w środowisku Baltie jest tryb czarowania. Nie bez przyczyny jest on nazywany drugim trybem pracy w tym środowisku. Jest to spowodowane faktem, iż od tego poziomu to Baltie będzie wykonywało wszystko za użytkownika. To jedynych zadań użytkownika pozostaje wyłącznie wydawanie odpowiednich poleceń. W tym trybie w odróżnieniu od trybu budowania w środkowej czśści panelu są obecne trzy przyciski z widokiem czarownika. Każdy z nich służy do wprowadzania oddzielnych poleceń: „W lewo zwrot / Idź / W prawo zwrot”. Dzięki temu Baltie jest w stanie samodzielnie przyporządkować wybrany przedmiot jedynie poprzez poruszanie się po przestrzeni. Dodatkowo istnieje możliwość wyczarowania tego samego przedmiotu kilka razy klikając przycisk „Wyczaruj ostatni w panelu narzędzi”.

Trzecim i zarazem ostatnim trybem dostępnym w środowisku Baltie jest programowanie. Stanowi to swojego rodzaju stworzony przepis, mówiący środowisku w jaki sposób ma działać. Należy w nim ustawić ciąg sekwencji tj. poleceń, które Baltie wykonuje w ustawionym przez użytkownika ciągu zadań. Baltie w tym programie wykonuje zadania w następującej kolejności od lewej do prawej a następnie z góry na dół. Można tutaj zastosować dwa polecenia, do których zaliczają się:

  • Szybkość – to polecenie pozwala na ustalenie z jaką prędkością będą wykonywane zadania przez program do momentu ustalenia nowej szybkości pracy. Jest ona mierzona w skali od 0 do nieskończoności. W przedziale 0-6 można dowolnie zwiększać prędkość pracy Baltiego i przesuwać się za pomocą myszy. Przy prędkości 7-9 program działa bardzo szybko, i tylko na komputerach działających równie szybko co Baltie. Z kolei szybkość nieskończona stanowi połączenie zbioru poleceń prędkości 9, niewidzialny oraz czarowanie bez chmurki. Należy również pamiętać, że przy zmianie prędkości zostaną przywrócone poprzednie ustawienia prędkości oraz widzialności;
  • Czekaj – to polecenie z kolei pozwala na przerwanie wykonywania danego zadania przez program na ustawiony ręcznie czas, lub czeka na kliknięcie myszą przez użytkownika w celu wznowienia pracy środowiska. W celu dokładnego określenia czasu zatrzymania pracy Baltie należy za elementem „czekaj” wstawić liczbę milisekund, przez które program będzie czekał na automatyczne wznowienie pracy. 1000 milisekund jest ekwiwalentem 1 sekundy w czasie rzeczywistym.

Historia Baltie i wersje programu

Choć dla niektórych osób może się to wydawać nieprawdopodobne, program Baltie istnieje już od przeszło 20 lat i stale jest dostępny i rozwijany. Został on stworzony w 1996 r. przez czeskiego inżyniera Bohumira Soukupa. Jest on autorem całego pakietu narzędzi SGP (Soukup Graphic Programming), które służy do nauki programowania. Jest ono przeznaczone dla dzieci oraz młodzieży w wieku 4-19 lat. 

Obecnie na polskim rynku można znaleźć 3 dostępne wersje tego programu. Należą do nich:

  1. Baltie wersja 2 – jest to wersja Baltie stosowana w głównej mierze przez dzieci w wieku przedszkolnym tj 4-6 lat. Zasada działania tego oprogramowania polega na zlecaniu i wykonywaniu prostych zadań oraz grafiki, dostosowanych dla najmniejszych uczniów. Aby ta wersja Baltie mogła bez problemu działać na komputerze wystarczy komputer z procesorem 486, 16 MB pamięci RAM, VGA oraz system Windows 95, oraz sprzęt, na którym działa system operacyjny DOS;
  2. Baltie wersja 3 – bardziej skomplikowana wersja Baltie, która jest przeznaczona dla dzieci w szkole podstawowej do 15 roku życia. Wymagania sprzętowe również są znacznie wyższe, ponieważ konieczne jest posiadanie komputera o pamięci 32 MB RAM, oraz około 40 MB HD wolnej przestrzeni na dysku twardym;
  3. Baltie wersja 4 C#Pro – jest to najnowsza i jednocześnie najbardziej rozwinięta wersja Baltie. Stanowi ona program, który jest przeznaczony dla uczniów powyżej 15 roku życia oraz studentów. Wymagana jest przy tym karta graficzna do generowania grafiki w formie 3D, ok. 70 MB wolnej przestrzeni na dysku twardym na danym komputerze oraz  system operacyjny Windows 2000 lub XP lub Vista. Dodatkowo wymagane jest również minimum 256 pamięci RAM (najlepiej jest, gdy wynosi ona 512 pamięci RAM).

Baltie poradnik wideo:

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko