JavaScript to jeden z najbardziej znanych i najczęściej używanych języków do programowania stron internetowych. Nie pozostaje on również bez wpływu na ich pozycjonowanie. Warto zatem być świadomym tego, w jaki sposób go używać, aby nie zaszkodzić SEO witryny.
Jak już zostało wspomniane – jest to najpowszechniejszy język programowania używany do tworzenia gier, aplikacji, stron internetowych, systemów dla banków… To do czego można zastosować JavaScript jest ograniczane tylko przez naszą wyobraźnię. Najczęściej jednak, przynajmniej w kontekście witryn internetowych, wykorzystywany jest on aby tworzyć współdziałające elementy. Będą to przykładowo formularze, wirtualne systemy zamówień, podstrony czy też animacje. Kod źródłowy napisany językiem JavaScript to tak naprawdę zbiór poleceń, które każda wyszukiwarka powinna być w stanie odczytać, zinterpretować i prawidłowo wykonać. Jeżeli tak jest to wszystko działa jak należy – strony się wczytują, w przekierowaniach nie ma błędów, animacje prawidłowo się odtwarzają itd., itp. Co ważne, i co odróżnia JavaScript od HTML, to to, że język ten umożliwia dynamiczne zmiany na witrynie. Oznacza to, że klikając na treści napisane w języku HTML użytkownik zostaje automatycznie przekierowany na inną podstronę, która zostać najpierw załadowana przez wyszukiwarkę. W przypadku JavaScript natomiast użytkownik pozostanie na tej samej stronie, na której, w zależności od wykonanej akcji, zajdą pewne zmiany, np. po kliknięciu „czytaj dalej” rozwija się dalsza treść.
Każdemu kto prowadzi stronę internetową zależy na tym, aby była ona sprawnie indeksowana. Dzięki temu wszystkie podstrony będą poprawnie wyświetlały się w wyszukiwarce i będą stanowiły kolejne treści poprawiające pozycjonowanie strony internetowej. Innymi słowy – jeśli podstrona jest niezaindeksowana to tak jakby nie istniała w wyszukiwarce. Nikt jej nie znajdzie, nawet wpisując dokładny tytuł artykułu, który znajduje się na tej podstronie. I właśnie tu pojawia się najczęstszy problem związany z JavaScript. Otóż boty Google, te które indeksują strony i podstrony, oceniają treści na stronie i decydują o miejscu domeny w wynikach wyszukiwania – nie radzą najlepiej z językiem JavaScript. Czy zatem używając tego języka, aby nasza strona była ciekawsza i wygodniejsza w obsłudze, nie skazujemy jej na utonięcie w odmętach ostatnich stron wyszukiwarki? Otóż jest na to pewna rada, choć z pewnością nie należy do łatwych i szybkich.
Ponieważ Googlebot może nie najlepiej radzić sobie z odczytywaniem języka JavaScript, a w związku z tym nie odczytywać, bądź odczytywać jedynie częściowo, treści na naszej stronie pozostaje nam jedno – rednerowanie. Może ono poprawić sytuację na naszej stronie, tylko co to właściwie jest? To przedstawienie informacji, w tym przypadku kodu źródłowego, w sposób czytelny dla danego środowiska. Strona po renderowaniu jest w stanie wyświetlać Googlebotowi wersję kodu w HTML, zamiast JavaScript.
JavaScript to nowoczesny, ale trudny do interpretacji przez roboty Google język. Oczywiście wyszukiwarka posiada swoje sposoby na radzenie sobie z nieczytelnymi fragmentami JavaScript-u, jednak trwa to znacznie dłużej i przez czas oczekiwania może mieć negatywny wpływ na naszą witrynę.