Jak stworzyć strategię content marketingu?

1 Comment

Strategia to jeden z najważniejszych elementów każdej udanej kampanii marketingowej. Bez niej błądzimy jak dzieci we mgle a skutki naszych działań są raczej marne. Content marketing również wymaga opracowania strategii, bo choć jest on bardzo skuteczny to nawet najlepsze treści bez planu nie będą przynosiły zamierzonych efektów.

content marketing

Content marketing – co to jest?

Nie łatwo jest w paru zdaniach wytłumaczyć coś o czym można napisać książkę. Jednak, tłumacząc w miarę zwięźle, content marketing to działania komunikacyjne, których jednym z głównym narzędzi są wszelkiego rodzaju treści. Nie polega on jednak tylko na wstawianiu byle jakich tekstów na stronę. Przede wszystkim należy ustalić jego strategię, czyli zastanowić się nad:

 • – celami, jakie zamierzamy osiągnąć,
 • – przeanalizowania sytuacji, w której się znajdujemy,
 • zbadania rynku (konkurencja, grupa docelowa),
 • – opracowania sposobu działania,
 • – wyznaczenia kanałów, którymi zamierzamy docierać do użytkowników.

Jak stworzyć strategię content marketingu?

Nie jest to łatwe, aczkolwiek możliwe do wykonania. Warto skorzystać z doświadczenia osób, które już miały do czynienia z budowaniem strategii. Jeżeli jednak nie mamy możliwości zapytania takich osób o radę wówczas musimy sobie poradzić sami. Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy określić jaki mamy cel używając marketingu treści. Niezależnie od tego czy promujemy bloga, e-sklep czy też inny rodzaj przedsiębiorstwa – zawsze jest jeden, najważniejszy target. Content marketing ma pomóc nam zarobić pieniądze. W przypadku e-commerce będzie to wsparcie sprzedaży, jeżeli mówimy o blogu – wzrost popularności, natomiast jeśli w grę wchodzą firmy usługowe to marketing treści ma na celu zwiększenie liczby klientów. Cele powinniśmy podzielić na makro i mikro, czyli cele główne i mniejsze targety. To będą takie nasze mniejsze wyzwania wspomagające realizacje podstawowego planu.

Określenie grupy docelowej pozwoli na dokładne zbadanie potrzeb i preferencji osób, które się w niej znajdują. Dzięki temu możemy planować treści bardziej skuteczne, budzące zainteresowanie u naszych potencjalnych klientów.

Warto przeanalizować sytuację, w której znajdujemy się obecnie, bo to od niej zależy jak długą drogę musimy przebyć, aby zrealizować wyznaczone przez nas cele. Droga ta natomiast musi być bardzo skrupulatnie zaplanowana.

Ważne jest, aby na bieżąco analizować aktywność użytkowników pod naszymi treściami. To pozwoli nam na szybkie reakcje i zmiany strategii, jeżeli zobaczymy, że aktualna nie przynosi efektów. Ważne jest zatem, aby strategia była ustalona z góry, ale elastyczna w razie niepowodzenia. Warto zatem kontrolować wszelkimi dostępnymi metodami interakcje użytkowników z naszym contentem. Polecamy korzystać z narzędzi udostępnianych przez Google, Facebooka, Instagrama itd., które zostały specjalnie stworzone do wspomagania firm w prowadzeniu kampanii reklamowych.

Planować treści należy z wyprzedzeniem. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, w której z roztargnienia bądź braku czasu zabraknie nam treści, które możemy wstawić na stronę. Regularność przy content marketingu jest kluczowa.

Strategia content marketingu jest bardzo ważna dla jego powodzenia. Treści umieszczane na domenie bądź w social mediach powinny być dobrze przemyślane pod każdym względem. Należy przemyśleć nie tylko to co umieszczamy, ale także gdzie i jak. Czy współgra z pozostałymi treściami? Czy pasuje do strony, okazji, momentu, sytuacji? Ważny jest każdy szczegół.

1 Comment
  • Justyna
  • 1 września 2019

  Witam, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim tekstem !

Comments are closed.

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko