Pozycjonując lokalnie naszą stronę musimy pamiętać o tym, aby robić to uczciwie. Za wszelkie chwyty niedozwolone możemy dostać od wyszukiwarki Google kary a to nie wróży dobrze rozwojowi naszej witryny. Jakie są kary od Google i jak się ich ustrzec?
Rodzaje filtrów
Kary od Google, zwane również filtrami, są bezpośrednią przyczyną spadku witryny w wynikach wyszukiwania, i to nawet o 50%! Taka sytuacja może nam bardzo zaszkodzić, jeżeli trafi się stronie internetowej, którą prowadzimy. Rodzaje kar są dwa:
Ręczne, czyli takie które nakłada na witrynę pracownik Google osobiście, po wykryciu nieuczciwych prób pozycjonowania strony. Nie jest to wcale rzadkość, bo wg danych statystycznych, na miesiąc może być nawet około 400 000 takich przypadków!
Algorytmiczne, inaczej mówiąc te, które rozdawane są przez roboty wyszukiwarki. Ich zadaniem jest ciągłe monitorowanie sieci i utrzymywanie w niej porządku. Przeczesują Internet i decydują o tym czy strona jest wartościowa i znajdzie się na samym szczycie wyników wyszukiwania, czy wręcz przeciwnie. Algorytmy Google oceniają również czy gramy fair czy nie, a jeżeli coś im się nie spodoba – nakładają na naszą stronę filtry.
Jak uniknąć kary od Google?
Zasady są po to, aby… ich przestrzegać! To da nam 100 procent pewności, że unikniemy nieprzyjemnych filtrów nakładanych na naszą stronę. Jak zatem należy się zachować, aby grać w jednej drużynie z algorytmami Google? Sposobów jest kilka:
Przede wszystkim zadbajmy o linki wewnętrzne, aby współgrały ze sobą tematycznie. Pisząc o oponach zimowych nie linkujmy do podstrony o letnim płynie do spryskiwaczy. Anchor tekst, czyli tekst, w którym umieszczamy link, powinien być krótki i zrozumiały. Zatem podlinkowanie całego, długiego zdania to nie jest najlepszy pomysł.
Linki zewnętrzne również powinny zwrócić naszą uwagę – zadbajmy, aby było ich sporo, ale tylko z dobrych źródeł i również zgodne z tematyką naszej witryny. Zbyt duża ilość byle jakich linków jest źle odbierana przez boty (jako próba nieuczciwych prób pozycjonowania) i może prowadzić do nałożenia przez nie filtra.
Słowa kluczowe to kolejna rzecz, na którą Google zwraca uwagę. Ich rozsądna ilość wpleciona w treści znajdujące się na naszej stronie może pomóc w SEO, jednak zbyt duże wysycenie tekstów słowami kluczowymi to sygnał dla algorytmów, że coś jest nie tak i trzeba to ukrócić.
Kopiowanie treści z innych stron jest niedozwolone. Google nie toleruje plagiatu i łatwo takim czymś się narazić. Teksty, które umieszczamy na naszej stronie muszą być unikalne, sensowne i dobre jakościowo. Duża ilość błędów stylistycznych albo ortograficznych także nie jest dobrze widziana.
Kary od Google to coś, czego każdy, kto prowadzi poważną witrynę chce uniknąć. Wystarczy zastosować się do kilku zasad i nie stosować niedozwolonych praktyk a w łatwy i uczciwy sposób możemy znaleźć się na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania. Nie warto ryzykować oszustwa, gdyż boty Google nie dają się tak łatwo zwieść. Po co zatem narażać swoją stronę na spadek w rankingu?
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Dowiesz się więcej o wykorzystywanych przez nas ciasteczkach z naszej Polityki Prywatności.