Jednym z głównych celów przyświecających prowadzeniu własnej strony internetowej jest to, aby była ona widoczna w wynikach wyszukiwania Google. Nie oszukujmy się, popularność zyskują te witryny, którym udało się dojść na sam szczyt, czyli pierwszą stronę. Widoczność w wyszukiwarce zapewnia natomiast skuteczne pozycjonowanie. Warto zatem pogłębić wiedzę na jego temat. Co robić, aby być na pierwszej stronie Google? Jest wiele czynników będących składową sukcesu. W tym artykule skupimy się na jednym z nich. Wyjaśnimy czym są meta tagi oraz jaki mają wpływ na pozycję witryny w Google.
Meta tagi mają swoje miejsce w kodzie źródłowym strony. Znaleźć je możesz w sekcji <head> na Twojej witrynie internetowej. Systemy CMS oraz platformy e-commerce najczęściej jednak dostosowane są do użytkownika w taki sposób, że meta tagi można ustalać bez konieczności wchodzenia w kod strony. Znaczniki meta są informacją dla robotów wyszukiwarek o zawartości strony albo podstrony. Są one bardzo istotne dla pozycji witryny w wyszukiwarce. Dobrze zoptymalizowane meta tagi mogą wynieść ją na pierwsze strony Google w błyskawicznym tempie.
Przede wszystkim warto pamiętać, że meta tagi dzielą się na kilka kategorii. Szczególnie ważne pod kątem optymalizacji są:
Warto zadbać o nie w pierwszej kolejności, ponieważ to właśnie one w największym stopniu odpowiadają za widoczność naszej strony w wyszukiwarce.
Bezsprzecznie najistotniejszy znacznik – to właśnie od niego zależy czy zainteresujemy czytelnika bądź klienta do wejścia na naszą witrynę. To on odpowiada również za to jak naszą stronę ocenią roboty, a co za tym idzie – jaką pozycję nasza strona zajmie w wyszukiwarce. Meta tag title jest widoczny jako tytuł strony, czyli pierwsza rzecz, na którą zwracają uwagę potencjalni odbiorcy. Znacznik ten, aby był odpowiednio zoptymalizowany, powinien posiadać unikalną, zachęcającą treść, zawierać słowa kluczowe (byle z umiarem ?) i mieć długość około 60 znaków.
Znacznik ten nie jest aż tak istotny pod kątem optymalizacji strony, jednak i tak warto o niego zadbać. Meta tag description to opis strony wyświetlający się pod tytułem i informacja dla potencjalnych czytelników co mogą znaleźć na Twojej stronie. Powinien zachęcać i przekonywać do tego, że to właśnie na tej witrynie trafią na to czego szukają.
Roboty wyszukiwarek domyślnie indeksują każdą stronę i podstronę. Nie wszystkie chcemy jednak wyświetlać w wynikach wyszukiwania i właśnie wtedy przydają się meta tag robots. Wówczas warto ustawić znaczniki w taki sposób, aby Google wiedziało, że tej strony nie powinny indeksować. Wystarczy w meta wpisać komendę „noindex” bądź „none” , aby roboty wiedziały, że strona ma nie być indeksowana. Podobnie jest w przypadku linków znajdujących się na stronie. Google może je śledzić bądź nie. W tym drugim przypadku wpisujemy „nofollow” w kodzie źródłowym.
Kiedyś miały one realny wpływ na pozycjonowanie. Aktualnie nie są już czynnikiem rankingowym, dlatego nie muszą być one uzupełniane za wszelką cenę. Jak sama nazwa wskazuje – są to słowa kluczowe dla danej strony bądź podstrony. W przypadku uzupełniania tych znaczników należy pamiętać, aby nie przesadzać z ilością. Może to być negatywnie odczytane przez Google i wręcz zaszkodzić witrynie.
Meta tagi są ważnym narzędziem pozycjonowania. Znaczniki przedstawione w artykule nie są oczywiście jedynymi, jednak wydają się odgrywać największą rolę w podnoszeniu widzialności stron w wyszukiwarkach. Warto zatem poświęcić chwilę i przy ich pomocy poprawić pozycję swojej witryny.
1 Comment
Krótko, przystępnie i wyczerpująco. Tak właśnie w sam raz dla osoby, która dopiero się uczy 🙂