Zastanawiałeś się, na ile twoja strona jest bezpieczna dla odwiedzających ją użytkowników? Niepostrzeżenie zainfekowana witryna stanowi realne zagrożenie, które zbagatelizowane, może dokonać poważnego spustoszenia w systemie i przynieść straty w działaniu twojej firmy.
Planując działania SEO zwykle skupiamy się na osiągnięciu jak najwyższej pozycji w wyszukiwarce. Na nic jednak zda się pozycjonowanie, jeśli Google zidentyfikuje naszą stronę jako podejrzaną, tzn. zawierającą złośliwe oprogramowanie czy wirusy. W takim przypadku będzie wręcz ostrzegało swoich użytkowników przed odwiedzeniem witryny. Nasza strona w wynikach wyszukiwania będzie wyświetlana wraz z uwagą: „Ta witryna może wyrządzić szkody na Twoim komputerze”. Gdy użytkownik, pomimo ostrzeżenia, spróbuje ją otworzyć, Google wysyła kolejny komunikat: „Przejście do tej witryny może być niebezpieczne dla Twojego komputera”. Nasza pozycja w wyszukiwarce w krótkim czasie dramatycznie się pogorszy, a zlekceważenie problemu może mieć katastrofalne skutki.
Mogą to być aplikacje, skrypty czy programy, które działają wbrew autorowi witryny i mają szkodliwy wpływ na działanie strony. Z kolei najpopularniejsze wirusy to skrypty przekierowujące na inne strony (stworzone specjalnie w tym celu przez hakerów) lub umieszczające szkodliwy kod, który zareklamuje dane usługi lub produkty atakującego. Najgroźniejsze są wirusy, które są w stanie wykraść informacje o użytkownikach, np. ich hasła do kont bankowych czy kart kredytowych. Niektóre wirusy masowo rozsyłają spam, co może skutkować zablokowaniem witryny u dostawcy skrzynki pocztowej.
Zwykle są to nasze własne zaniedbania czy nieuwaga, np. pozostawienie otwartego kodu w systemie. Często zapominamy też o aktualizacji skryptów, z których korzystamy. Nasza strona internetowa staje się wtedy łatwym kąskiem dla hakera i jej przejęcie jest w zasięgu ręki. Nawet komputer, na którym pracujemy, może stać się źródłem problemu, jeśli nie zainstalujemy na nim odpowiedniego programu antywirusowego.
Bezpieczeństwo witryny powinno być jednym z naszych priorytetów. Jeżeli jednak dojdzie do jej zainfekowania, reakcja powinna być natychmiastowa! Każdy moment zwłoki przynosi straty, a naprawa negatywnych skutków ataku będzie długa, żmudna, a w ekstremalnych przypadkach, wręcz niewykonalna. Dlatego tak ważne jest podjęcie natychmiastowego działania i odwirusowanie strony www. Jeśli nie jesteś w stanie sam sobie poradzić ze złośliwym oprogramowaniem czy wirusami – zgłoś się do nas; mamy wiedzę i doświadczenie w odzyskiwaniu zainfekowanych stron. Jak najszybciej postaramy się przywrócić pełną funkcjonalność strony, a także przygotujemy indywidualny system zabezpieczeń, który pozwoli uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
2 Comments
Wirusy, włamania, sql injection to ostatnio plaga, zwlaszcza na Joomli, jedna podejżana wtyczka i cała strona a nawet serwer może paść…
Wirusy są bardzo niebezpieczne, tak jak wspomniał Pan Janek zawirusowana strona oparta na CMS Joomla, może spowodować nawet wyłączenie poprawnej funkcjonalności. Niestety wszystkie CMS mają luki, które są wykorzystywane przez hakerów. Najbezpieczniejszą stroną jest prosta strona oparta na zwykłym HTML. W przypadku CMS musimy robić bardzo częste aktualizacje oraz backupy.