Pozycjonowanie long-tail – na czym polega pozycjonowanie na długi ogon

No Comments

Każdy, kto zdążył się już zapoznać z podstawowymi założeniami i działaniem pozycjonowania strony w wyszukiwarce z pewnością napotkał również na termin „long tail”, czyli po polsku „długi ogon”. Jak wiadomo zestaw fraz kluczowych, na jakie pozycjonuje się strona, jest zazwyczaj mocno zróżnicowany – może zawierać zarówno krótkie i ogólne frazy, jak i bardziej szczegółowe. Te drugie to właśnie nic innego jak frazy na długi ogon, czyli takie, które są zlepkiem kilku słów, od kilku do nawet kilkunastu. Pozycjonowanie z użyciem tego typu fraz jest zawsze polecane przez specjalistów i ekspertów w dziedzinie SEO, lecz w zasadzie dlaczego?

Pozycjonowanie long-tail - na czym polega pozycjonowanie na długi ogon
Pozycjonowanie long-tail – na czym polega pozycjonowanie na długi ogon

Dlaczego pozycjonowanie na długi ogon się opłaca?

Osoba, która nie miała wcześniej styczności z SEO, patrząc po statystykach dowolnego narzędzia analitycznego, może wpaść w zakłopotanie. Biorąc pod uwagę miesięczną ilość wyszukiwań przez użytkowników, może się zdarzyć, że będzie ona wyższa w przypadku fraz ogólnych, czyli krótkich, przez co mogłoby się wydawać, że dzięki właśnie nim strona zyskuje duży zasięg w wynikach organicznych wyszukiwarki. Nic bardziej mylnego, w rzeczywistości jest bowiem zupełnie inaczej. W przypadku fraz ogólnych konkurencyjność jest bardzo wysoka, przez co strona w tych wynikach po prostu ginie wśród innych konkurencyjnych witryn. Krótkie frazy pozycjonuje się bardzo ciężko, a zdobycie wysokiej pozycji w SERP-ach często graniczy z cudem. Zalecane jest, więc skupianie się na frazach bardziej szczegółowych, które są mniej konkurencyjne i dzięki temu dają większą szansę na konwersję, czyli w tym przypadku kliknięcie odnośnika prowadzącego do strony z wyszukiwarki. Najważniejsze, więc w przypadku SEO nie będą frazy, które generują dużą ilość wyszukiwań, lecz te z dobrym współczynnikiem klikalności, czyli CTR.

Jak wybrać frazy long tail?
Jak wybrać frazy long tail?

Jak wybrać frazy long tail?

Frazy do pozycjonowania na długi ogon, jak każde inne należy dobrać starannie, tak, by stronę pozycjonowało się przyjemnie i naturalnie. Do tego celu najlepiej posłużyć się narzędziem analitycznym, które pomoże przeanalizować frazy kluczowe, na jakie widoczne jest strona i wybrać z całości tylko najkorzystniejsze słowa kluczowe, generujące duży ruch na stronie. Posłużywszy się przykładem sklepu internetowego oferującego obuwie, dobrze dobraną frazą na długi ogon będzie np. „nike md runner 2 damskie rozmiar 38”. Wpisanie takiej frazy jest zazwyczaj wystarczające, by użytkownik znalazł konkretny produkt, który go interesuje, a jej szczegółowość pomoże algorytmom wyszukiwarki dopasować wyniki do oczekiwań szukającego. W tym przypadku więc nie sprawdzą się na pewno frazy ogólne takie jak „buty nike” czy „buty damskie”, gdyż dana strona internetowa zwyczajnie zgubi się wśród tysięcy zwróconych wyników wyszukiwania i tym samym nie dotrze do potencjalnego klienta. Po wyborze odpowiednich fraz czas oczywiście na staranną optymalizację strony internetowej. Ważne, by witryna posiadała atrakcyjną dla robotów indeksujących treść odpowiednio i naturalnie nasyconą frazami kluczowymi, a także miała odpowiednio ustawione tytuły, meta opisy, atrybuty alt i pozostałe parametry. 

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko