Każdy, kto zdążył się już zapoznać z podstawowymi założeniami i działaniem pozycjonowania strony w wyszukiwarce z pewnością napotkał również na termin „long tail”, czyli po polsku „długi ogon”. Jak wiadomo zestaw fraz kluczowych, na jakie pozycjonuje się strona, jest zazwyczaj mocno zróżnicowany – może zawierać zarówno krótkie i ogólne frazy, jak i bardziej szczegółowe. Te drugie to właśnie nic innego jak frazy na długi ogon, czyli takie, które są zlepkiem kilku słów, od kilku do nawet kilkunastu. Pozycjonowanie z użyciem tego typu fraz jest zawsze polecane przez specjalistów i ekspertów w dziedzinie SEO, lecz w zasadzie dlaczego?
Osoba, która nie miała wcześniej styczności z SEO, patrząc po statystykach dowolnego narzędzia analitycznego, może wpaść w zakłopotanie. Biorąc pod uwagę miesięczną ilość wyszukiwań przez użytkowników, może się zdarzyć, że będzie ona wyższa w przypadku fraz ogólnych, czyli krótkich, przez co mogłoby się wydawać, że dzięki właśnie nim strona zyskuje duży zasięg w wynikach organicznych wyszukiwarki. Nic bardziej mylnego, w rzeczywistości jest bowiem zupełnie inaczej. W przypadku fraz ogólnych konkurencyjność jest bardzo wysoka, przez co strona w tych wynikach po prostu ginie wśród innych konkurencyjnych witryn. Krótkie frazy pozycjonuje się bardzo ciężko, a zdobycie wysokiej pozycji w SERP-ach często graniczy z cudem. Zalecane jest, więc skupianie się na frazach bardziej szczegółowych, które są mniej konkurencyjne i dzięki temu dają większą szansę na konwersję, czyli w tym przypadku kliknięcie odnośnika prowadzącego do strony z wyszukiwarki. Najważniejsze, więc w przypadku SEO nie będą frazy, które generują dużą ilość wyszukiwań, lecz te z dobrym współczynnikiem klikalności, czyli CTR.
Frazy do pozycjonowania na długi ogon, jak każde inne należy dobrać starannie, tak, by stronę pozycjonowało się przyjemnie i naturalnie. Do tego celu najlepiej posłużyć się narzędziem analitycznym, które pomoże przeanalizować frazy kluczowe, na jakie widoczne jest strona i wybrać z całości tylko najkorzystniejsze słowa kluczowe, generujące duży ruch na stronie. Posłużywszy się przykładem sklepu internetowego oferującego obuwie, dobrze dobraną frazą na długi ogon będzie np. „nike md runner 2 damskie rozmiar 38”. Wpisanie takiej frazy jest zazwyczaj wystarczające, by użytkownik znalazł konkretny produkt, który go interesuje, a jej szczegółowość pomoże algorytmom wyszukiwarki dopasować wyniki do oczekiwań szukającego. W tym przypadku więc nie sprawdzą się na pewno frazy ogólne takie jak „buty nike” czy „buty damskie”, gdyż dana strona internetowa zwyczajnie zgubi się wśród tysięcy zwróconych wyników wyszukiwania i tym samym nie dotrze do potencjalnego klienta. Po wyborze odpowiednich fraz czas oczywiście na staranną optymalizację strony internetowej. Ważne, by witryna posiadała atrakcyjną dla robotów indeksujących treść odpowiednio i naturalnie nasyconą frazami kluczowymi, a także miała odpowiednio ustawione tytuły, meta opisy, atrybuty alt i pozostałe parametry.