Search Engine Restults Position – to właśnie rozwinięcie skrótu SERP. W wolnym tłumaczeniu oznacza to po prostu wyniki wyszukiwania i dotyczy listy stron wyświetlających się w wyszukiwarce po wpisaniu konkretnego zapytania. I to właśnie o miejsce na liście SERP walczą wszystkie witryny. Warto przyjrzeć się bliżej słynnym wynikom wyszukiwania, które są przyczyną powstania m.in. wszystkich metod SEO.
To właśnie Google jest wyszukiwarką, która najbardziej się liczy. I to z nią musimy liczyć się my. Na szczycie SERP znaleźć chce się każdy, ale nie wszyscy wiedzą jak skutecznie się do tego zabrać. Jedną z metod pozycjonowania strony jest oczywiście SEO, czyli wszystkie metody prowadzącego do tego, aby domena znalazła się wysoko w wynikach organicznych (bezpłatnych) wyszukiwania. Z drugiej strony mamy Google Ads, gdzie możemy wykupić sobie reklamę. Wówczas nasza witryna ląduje na szczycie strony z informacją, że jest to link sponsorowany, czyli płatny. Każdy wynik opierający się na Google Ads ma również zielone oznaczenie z napisem „REKLAMA”. Nie ma zatem możliwości, aby pomylić te dwa rodzaje SERP-ów ze sobą.
To oczywiście koreluje z tym czy są to wyniki płatne czy organiczne. Jeżeli te pierwsze to wówczas miejsce na liście wyszukiwania zależy od jakości wygenerowanej przez nas reklamy oraz tego, ile jesteśmy w stanie za nią zapłacić w systemie PPC (Pay Per Click). Tutaj walka o miejsce na liście SERP przybiera postać aukcji – nie ma odgórnej kwoty, którą należy zapłacić. Jeśli ktoś da więcej niż my – będzie wyświetlać się wyżej. Jeżeli natomiast chodzi o wyniki wyszukiwania organiczne, rolę odgrywa szereg czynników mających wpływ na pozycjonowanie strony. W tym przypadku to algorytmy stworzone przez wyszukiwarkę oceniają czy strona jest na tyle dobra jakościowo, aby w ogóle znaleźć się na pierwszej stronie wyszukiwania. Warto zatem zadbać o jakość treści umieszczanych na domenie, odpowiednio dobrane słowa kluczowe i linki wewnętrzne albo zewnętrzne. To m.in. od nich zależy czy domena znajdzie się wysoko w SERP.
Jest ich sporo. Wszystko co wyświetla się po wpisaniu zapytania to pewien rodzaj SERP. I w ten sposób możemy rozróżnić wyniki lokalne, czyli te które pojawiają się wraz z fragmentem mapy Google. Pod mapką znajduje się natomiast kilka propozycji odpowiadających temu, czego szukamy. Innym rodzajem wyników wyszukiwania są także wizytówki firm, które umiejscowione są z boku wyszukiwarki. Kolejnym rodzajem SERP są również ramki z definicjami wyskakujące na szczycie strony. Panel wiedzy, który czerpie informacje najczęściej Wikipedii, również umiejscowiony po prawej stronie wyszukiwarki. Pojawia się po wpisaniu zapytania i w skrócie przedstawia szukane przez nas informacje wraz fotografiami. Często spotykanym rodzajem SERP jest również wyświetlanie strony wraz z linkami do konkretnych podstron. Wszelkie wiadomości, filmiki, prognozy pogody to także rodzaj wyników wyszukiwania.
Szczyt listy wyników wyszukiwania to najbardziej pożądane miejsce przez wszystkich prowadzących własną domenę. Każdy stara się jak może, aby odnieść sukces i znaleźć się pierwszym miejscu wyszukiwarek. Nic dziwnego, przynosi to bowiem realne zyski. Warto jednak wiedzieć do czego się dąży, czyli czym tak naprawdę jest SERP i jakie są jego rodzaje.