Logowanie na Facebooka – jak robić to bezpiecznie?

No Comments

W dzisiejszych czasach Facebooka używa zdecydowana większość populacji. Każdy ma konto, na którym może umieszczać zdjęcia, wpisy i udostępniać publicznie różne treści. Ze swoich profili mamy również możliwość wymieniania wiadomości z innymi użytkownikami portalu. Dlatego właśnie tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Logowanie na Facebooka zawsze powinno być przeprowadzane mądrze, aby uniknąć wycieku naszych prywatnych danych. Jak to robić?

Logowanie na Facebooka

Logowanie na Facebooka a phishing

To bardzo częsta przyczyna wycieku danych logowania. Na czym polega phishing? To bardzo proste – przestępcy, podszywając się pod duży portal, taki jak np. Facebook, wysyłają prośbę (np. mailowo) o zalogowanie się na swoje konto. Podają różne, ważne przyczyny, aby zachęcić swoje ofiary do wykonania polecenia. Powodów może być mnóstwo, a każdy wydaje się prawdziwy i wymagający natychmiastowej reakcji w postaci zalogowania się na swoje konto. Jednak strona podana w linku nie jest zaufana i choć do złudzenia przypomina Facebooka to nim nie jest. Po wpisaniu danych logowania mają do nich dostęp osoby, które nie są upoważnione do ich posiadania. Wówczas należy jak najszybciej zmienić hasło, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z hakowaniem konta na Internecie.

Jak się zabezpieczyć?

Najważniejszą zasadą to, aby logowanie na Facebooka zawsze wykonywać przy pomocy sprawdzonego i zweryfikowanego źródła. W przypadku różnych, podejrzanych linków i próśb o logowanie – należy sprawdzić skąd one pochodzą. Najbezpieczniej jest jednak zawsze wejść na stronę logowania bezpośrednio z przeglądarki. Wówczas mamy pewność, że jesteśmy na oryginalnej witrynie i możemy bez obaw podać swój login i hasło.

Dwuskładnikowe logowanie na Facebooka

To bardzo dobry pomysł, aby zabezpieczyć swoje konto. Pierwszy etap polega na normalnym wpisaniu danych, drugi natomiast na wpisaniu kodu, który dostępny będzie tylko dla nas w mobilnej aplikacji, którą mamy zainstalowaną na telefonie. Dzięki temu, nawet jeżeli ktoś dostanie się do naszych danych logowania to i tak nie ma szans, aby włamać się na konto.

Logowanie się na Facebooka w miejscach publicznych

Najłatwiejszym sposobem na utratę danych jest swobodne logowanie się na swoje konto w miejscach publicznych. Nie zapominajmy o tym, że nie trzeba koniecznie specjalizować się w hakowaniu, aby zdobyć dostęp do Facebookowego profilu. Wystarczy, że my zapiszemy dane logowania na komputerze publicznym albo po prostu zapomnimy się z niego wylogować (w bibliotekach, w kafejkach internetowych, na uczelnianych komputerach czy nawet u znajomych) a zostawimy otwarte drzwi dla wszystkich, którzy będą chcieli to wykorzystać. Bardzo dużą uwagę warto również przywiązać do tego, żeby nie logować się na oczach innych osób, szczególnie takich, których nie znamy bądź im nie ufamy. Mogą oni bowiem podejrzeć nasze dane i również wykorzystać przeciwko nam.

Bezpieczne logowanie na Facebooka to bardzo istotna sprawa, nie tylko dla kont prywatnych, ale również, a może przede wszystkim, dla właścicieli fanpage. Przejęcie stron na portalu zdarza się często i może być opłakane w skutkach. Wystarczy jednak odpowiednio się zabezpieczyć i zwracać uwagę na odpowiednie rzeczy a nasze konta będą bezpieczne.

No Comments

O nas i o blogu

Jesteśmy firmą zajmującą się marketingiem cyfrowym, koncentrującą się na pomocy naszym klientom w osiągnięciu doskonałych rezultatów w kilku kluczowych obszarach.

Prośba o darmową wycenę

Oferujemy profesjonalne usługi SEO, dzięki którym znacznie poprawiają się wyniki wyszukiwania organicznego stron internetowych, co pozwala im na ubieganie się o najwyższe miejsca w rankingach, nawet jeśli chodzi o bardzo konkurencyjne słowa kluczowe.

Zapisz się do newslettera!Więcej aktualności

Pokaż wszystko